eBay

 دومین فروشگاه برتر جهان که بسیار نام آشناست فروشگاه ebay می‌باشد. این فروشگاه توسط شخصی ایران با نام پیر امیدیار تاسیس شد.
 
تاسیس این شرکت توسط آقای پیرامیدیار انجام شده‌ است که یک ایرانی الاصل است و در کشور امریکا زندگی می‌کند. همسر پیر که در کار بازاریابی برای جعبه‌ های شکلاتی به نام PEZ بود از پیر به عنوان یک پیشنهاد درخواست کرد که برای او یک وب سایت طراحی کند که در آن بتواند اطلاعات این محصولات را به نمایش بگذارد و آن ها را به فروش برساند. مورد مصرف این جعبه‌ های شکلات ها برای افراد کلکسیونری بود که به شخصیت هایی که عکسشان روی این جعبه‌ ها کشیده می‌شد علاقه داشتند.
 
در نتیجه امکان داشت که این افراد بخواهند بر سر خرید یک جعبه ی شکلات با هم رقابت کنند. به همین دلیل موضوع حراجی مطرح شد که در آن برای خرید هر کدام از این جعبه‌ ها مشتریان می‌توانستند پیشنهادی بدهند و هر کسی که بیشترین پیشنهاد را می داد برنده ی آن جعبه می‌شد و در ازای پرداخت مبلغ پیشنهادیش صاحب آن می گردید.
 
پیر امیدیار به تدریج با دریافت حق مبادله در این بازار اینترنتی که به سرعت رو به رشد بود درآمد کسب می‌کرد. وی در ابتدا با این کار به صورت یک کار پاره وقت برخورد می‌کرد اما زمانی که چک اول ماهش به مبلغ ۱۰ هزار دلار در ماه رسید کار اصلیش را رها کرد و تمام وقتش را بر روی ebay گذاشت.
 
 
این اتفاقات در سال ۱۹۹۶ به وقوع پیوستند تا اینکه امروز فروشگاه eBay به عنوان یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی جهان مطرح است. پیر امیدیار همکنون یکی از سهام داران اصلی ebay است. 
 
در راستای معرفی بیشتر این فرشگاه اینترنتی به ارائه ی آمارهایی در مورد آن خواهیم پرداخت.

 

آمارهایی در مورد ebay

 
این شرکت که حدود ده سال از فعالیت آن می‌گذرد به موفقیت‌های بسیار گسترده ی جهانی دست پیدا کرده‌است که باعث شده‌است بتواند شرکت‌های بسیار بزرگ دیگری را در زمینه ی تجارت الکترونیک خریداری کند. مثل شرکت PayPal، Skype وGumtree که هر کدام از نمونه‌ های بسیار موفق تجارت الکترونیکی هستند.  تعداد ثبت نام کنندگان در وب سایت این شرکت در سال ۲۰۰۶به ۱۸۰ میلیون نفر می‌رسیدند و از این تعداد ۷۲ میلیون کاربر فعال وجود داشته‌ اند که به طور قطع این تعداد تا کنون افزایش فراوانی داشته‌ است. دلیل آن هم اینکه این آمارها رشدی معادل ۳۰ درصد نسبت به سال قبل خود داشته‌اند.
 
حجم مبدلاتی که توسط وب سایت ebay در این سال صورت گرفته بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار بوده‌ است که از این مقدار حدود ۱۰ درصد آن سهم خود ebay به عنوان سود بوده‌است.
 
این سایت جزو 20 وب سایت پربیننده ی دنیاست که در سایت alexa رده بندی شده‌ است.
 
لازم به ذکر است که این شرکت در سال ۲۰۰۶ دارای حدود ۱۱۲۰۰ کارمند بوده‌ است که در دفاتر آن در سراسر دنیا مشغول به کار هستند. دفتر اصلی این شرکت در ایالات متحده و در شهر سن خوزه واقع است.
 
هر روز نزدیک به ۳۶ میلیون کالای مختلف برای فروش بر روی این سایت قرار می‌گیرند و شغل حدود ۵۰۰ هزار نفر در جهان از طریق ebay تامین شده‌است.
 
 
این آمارهای تقریبا باور نکردنی باعث می‌ شوند تا پی ببریم که در دنیای تجارت الکترونیکی چه می‌ گذرد و لزوم وجود اراده ی قوی در زمینه ی برقراری این فضا در کشور ثابت می‌شود. شعار این شرکت بسیار مرتبط با یکی از فواید اصلی تجارت الکترونیک است. پیروزمندانه خرید کنید و هر چیزی که وجود دارد را می‌توانید از ebay بگیرید!
 
وجود سیستم‌ های شهرت و اعتبار مشتریان و همچنین استفاده از سیستم‌های پرداخت امن اینترنتی و سریع در آن از جمله سیستم PayPal از دلایل دیگر موفقیت گسترده ی ebay بوده‌اند. در مورد شعار دوم هم قابل ذکر است که موارد بسیار عجیبی بر روی این وب سایت تا کنون قرار گرفته‌اند. از جمله چندین جت جنگنده و حتی یک دانه ی معمولی ذرت بو داده که به قیمتی حدود ۱٫۵ دلار به فروش رفت.
 
در طول این سال‌ها تنها فعالیتی که این وب سایت به آن پرداخته‌است حراجی الکترونیکی نبوده‌است. بلکه در این وب سایت سرویس‌های بسیار زیادی وجود دارند از جمله امکان فروش با قیمت ثابت که تجارتی در حال رشد در ebay است.