Thunderbolt

پورت Thunderbolt یا تاندربولت پورتی سریع برای اتصال وسایل جانبی، ذخیره‌سازی انتقال توان الکتریکی و اتصال مانیتور از طریق مینی‌ دیسپلی‌ پورت است.
 
در سال های اخیر تقاضا برای افزایش سرعت رد و بدل اطلاعات آنقدر زیاد شد که تولید کنندگان لوازم کامپیوتری به فکر تکنولوژی USB 3.0 و بعد از آن تکنولوژی فوق سریع Thunderbolt افتادند. تاندربولت یک رابط بین دستگاه های ساپورت کننده آن برای انتقال سریع اطلاعات و تصاویر به طور همزمان می باشد. در واقع تاندربولت یک رابط مانند پورت USB هست که سرعت انتقال بیشتری دارد و قابلیت ارسال تصاویر را نیز دارد. اسم سابق این تکنولوژی لایت پیک یا به انگلیسی Light Peak می باشد .
پورت Thunderbolt یا تاندربولت پورتی سریع برای اتصال وسایل جانبی، انتقال توان الکتریکی و اتصال مانیتور از طریق DisplayPort است.
 
 
در یک کابل تاندربولت، انتقال سیگنال‌های PCI-Express و DisplayPort به صورت سریال در کنار اتصالی برای انتقال جریان مستقیم یا DC در نظر گرفته شده است. یک پورت تاندربولت هم‌زمان ۶ وسیله‌ جانبی را پشتیبانی می‌کند.
 
اینتل در سال ۲۰۰۹ پورتی به نام Light Peak را معرفی کرد و در ابتدا قرار بر این بود که از فیبر نوری برای انتقال داده استفاده شود اما مزایا و هزینه‌ کم کابل‌ های مسی موجب شد که نهایتاً پورت کوچکی به نام تاندربولت با پهنای باند بسیار بالا معرفی شود.