DirectX

 

تاریخچه

در اواخر 1994 مایکروسافت درست در شرف انتشار سیستم عامل بعدی اش بود، Windows 95. عامل اصلی که ارزشی را که مصرف کنندگان بر روی سیستم عامل جدید خواهد گذاشت مشخص می کرد بر روی چه برنامه های که قادر به اجرا در آن خواهند بود بسیار زیاد باقی ماند. سه نفر از کارمندان مایکروسافت ـ Craig Eisler, Alex St. John و Eric Engstrom - نگران بودند، چون برنامه ریزان متمایل بودند تا سیستم عامل قبلی مایکروسافت، MS-DOS ، را به عنوان یک پایگاه بهتر برای برنامه ریزی بازی ببینند، به این معنا که معدود بازی هایی می توانند برای Windows 95 گسترش و طراحی و این سیستم عامل با آن اندازه یک کار موفقیت آمیز نخواهد بود. 
DOS اجازه دسترسی مستقیم به کارت های ویدئو، صفحه کلیدها، موس ها، وسایل صدا و تمام دیگر قسمت های سیستم را میداد، در حالی که Windows 95، با نمونه حافظه حفاظت شده اش، با کار کردن بر روی یک نمونه بسیار بیشتر استاندارد شده، دستیابی به تمام اینها را محدود می کرد. مایکروسافت نیاز به راهی داشت که به برنامه ها اجازه می داد تا آنچه را که نیاز دارند بدست آورند، و سریعا به آن نیاز داشتند; این سیستم عامل تنها چند ماه با انتشار فاصله داشت. Eisler, St. John, و Engstrom با یکدیگر کار کردند تا این مشکل را درست کنند، به همراه راه حلی که آنها آن را در پایان DirectX نامیدند.
 
 

دایرکت ایکس چیست؟

 
Microsoft DirectX مجموعه ای از رابط های برنامه کاربردی (application programming interfaces (API است که برای اداره کردن وظایف مربوط به برنامه های چند رسانه ای، به ویژه برنامه ریزی بازی و ویدئو، در پایگاه مایکروسافت است. در اصل، اسم های این " رابط های برنامه کاربردی" (API's) تماما با Direct شروع می شوند، از قبیل Direct3D, DirectDraw، DirectMusic, DirectPlay, DirectSound و به همین منوال. DirectX، بعد، اصطلاح کلی برای تمام این رابط های برنامه کاربردی Direct و چیزی شد، و آن اصطلح اسم کلی این مجموعه شد.
 
 

اجزاء تشکیل دهنده DirectX

 
DirectDraw : برای کشیدن تصاویر دو بعدی. بد دانسته می شود، اگرچه هنوز در تعدادی از بازی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
(Direct3D (D3D : برای کشیدن تصاویر سه بعدی
DXGI : برای شمارش آداپتورها و نظارت و مدیریت زنجیره های مبادله ای برای Direct3D 10 و بالاتر
DirectInput : برای میانجی قرار دادن وسایل ورودی شامل صفحه کلیدها، موس ها، دسته های بازی یا دیگر کنترل گرهای بازی
DirectPlay : برای برقراری ارتباط بر یک شبکه محلی یا گسترده
DirectSound : برای پخش و رکورد کردن صداهای موجی شکل
DirectSound3D : برای پخش صداهای سه بعدی
DirectMusic : برای پخش آرم های برنامه ساخته شده در DirectMusic Producer
DirectX Media : شامل DirectAnimation برای فیلم های کارتونی (انیمیشن) دو بعدی شبکه; DirectShow برای پخش صوت و تصویر و فیلم و صدای زنده بر روی مرورگر (streaming media)، 
DirectX Transform : برای برنامه های دو سویه شبکه (بین یک برنامه و یک کاربر) و Direct3D Retained Mode برای گرافیک های سه بعدی سطح بالاتر، DirectShow دارای DirectX plugins برای پردازش سیگنال صوتی میباشد و DirectX Video Acceleration برای پخش ویدئو شتاب داده شده 
DirectShow : از تاریخ آپریل 2005 دیگر DirectShow بخشی از رابط برنامه کاربردی DirectX نیست. این همراه با پایگاه SDK موجود میباشد.
SDK = Software Development Kit : برنامه ای که برنامه نویسان از آن برای ساخت پروژه هایشان استفاده می کنند.
DirectX Media Objects : پشتیبانی از چیزهای جریانی مثل رمزگذارها، رمزگشاها و جلوه ها
DirectSetup : برای نصب اجزاء DirectX. نه برای رابط برنامه کاربردی یک بازی بخودی خود