VGA

عبارت VGA مخفف اصطلاح Video Graphics Array به معنای آرایه گرافیک ویدئو است و از سیستم آنالوگ بهره میبرد. این اصلاح معنای متفاوتی را در برخواهد داشت که ممکن است در هر زمان در جای خود به طور متفاوت استفاده گردد. 

درگاه تصویری VGA یکی از استانداردهای رایج برای لپ‌تاپ‌ها است و غیر از برخی اولترابوک‌ها در تمام لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود. این درگاه برای انتقال تصویر به صورت آنالوگ بکار می‌رود و از ۱۵ حفره برای اتصال پین‌های ورودی تشگیل شده است. از طریق این درگاه می‌توان انواع نمایشگرها مانند مانیتور، تلویزیون و پروژکتور را به لپ‌تاپ متصل کرد. این درگاه در مقایسه با HDMI پهنای باند محدودی دارد و برخلاف آن فقط می‌تواند تصویر را انتقال دهد با این حال به دلیل وجود این درگاه در اغلب مانیتورها، کاربرد زیادی برای افزایش وسعت دسکتاپ روی مانیتور دارد.

VGA

پورت VGA معمولاً به رنگ آبی است و در کناره‌های خود دو پیچ برای ثابت نگه داشتن کابل متصل شده دارد.

درگاه VGA چه کاربردی دارد؟

وظیفه این درگاه انتقال داده‌های تصویری به صورت آنالوگ از کامپیوتر (یا سایر دستگاه‌ها) به دستگاه‌های پخش کننده نظیر صفحه‌های نمایش (Monitors)، پروژکتورها (Projectors)، برخی از تلوزیون‌ها و ... است. اکثر صفحات نمایش (Monitors) حداقل دارای یک پورت VGA هستند. به این ترتیب توسط درگاه VGA می‌توانیم تصاویر را منتقل کرده و آن ها را مشاهده کنیم.

مزایا :

تفکیک رنگ های قرمز آبی و سبز

کیفیت بالاتر نسبت به کابل تکفیش AV

معایب :

محدودیت در متراژ کابل کشی

استفاده از سیستم آنالوگ