RoHS

 

مقدمه

اگر هنگام خريد به جعبه محصولات سخت افزاري دقت كنيد حتما لوگويي با عنوان RoHS Compliant بر روي آن مشاهده خواهيد كرد. تقريبا اكثر قطعات سخت افزاري و حتي الكترونيكي از اين استاندارد استفاده مي‌كنند. اما واقعا RoHS چيست و به چه منظور بكار مي‌رود ؟
 

RoHS چيست ؟

RoHS سرنام عبارت Restriction of Certain Hazardous Substances مي‌باشد. در واقع اين عبارت معرف قانوني است كه در اروپا وضع شده و بر اساس توافقات وجود 6 ماده خطرناك براي سلامتي انسان و طبيعت را در محصولات الكترونيكي و خصوصا قطعات كامپيوتري منع كرده است. اين 6 عنصر عبارتند از: كادميوم ، جيوه ، كروميوم ، PBB ، PBDE و سرب.
RoHS Compliant را با نام Lead-Free نيز مي‌شناسند . البته عبارت اول مفهوم كاملتري را مورد توجه قرار مي‌دهد. اين قانون از تاريخ اول جولاي 2006 به مرحله اجرا در آمد و از آن تاريخ تمامي ‌محصولاتي كه فاقد گواهينامه RoHS Compliant بودند بازار فروش خود را در اروپا مسدود شده يافتند. به همين دليل سازندگان تجهيزات الكترونيكي موظف شدند عناصر فوق الذكر را از محصولات خود حذف كنند تا بدين ترتيب بتوانند اجازه فروش در اروپا را كسب كنند.
 

آیا RoHS تاثیری بر کیفیت برد های مدار چاپی می گذارد؟

RoHS استاندارد کیفیت نیست و این مسئله که آیا بردهای مدار چاپی با RoHS سازگار هستند یا خیر بر کیفیت برد مدار چاپیاضافه می کند. این قانون یا به طور کل قوانین "بدون سرب" بر نحوه تولید و لحیم کاری برد های مدار چاپی تاثیر جدی می گذارند. با توجه به اینکه بردها در دمای بالا لحیم می شوند نیازمند تغییراتی در فرایند تولید برد مدار چاپیاست. مواد FR4 جدید طوری طراحی شده اند که دمای بالا را بدون ضربه زدن به طول عمر محصول نهایی، تحمل می کنند.

رهنمودهای RoHS و RoHS2

پارلمان اروپا و کنسول اتحادیه اروپا برنامه ای ایجاد کرده تا استفاده از مواد خطرناک در اروپا را استاندارد و کنترل کند و در عین حال، از سلامت محیط و انسان ها حفاظت کند. در همین راستا، این نهادها در 27 ژانویه 2003 رهنمود 2002/95/EC را برای استفاده از مواد خطرناک در وسایل الکترونیکی وضع کردند و در تاریخ 8 جون 2011، رهنمود 2011/65/EU را تحت همین عنوان، بازبینی و وضع کردند. این قوانین به عنوان RoHS و RoHS2 شناخته می شوند.

برآورده شدن RoHS به چه معناست؟ - اظهار نامه RoHS

برآورده شدن آن، یعنی تطابق کامل با قوانین RoHS.

اظهار نامه

بنابر RoHS directive 2011/65/EC  بدین وسیله اعلام می داریم که در بردهای چاپی سیمی ساخته شده توسط EUROCIRCUITS بیش از مقدار مجاز مواد ذکر شده، استفاده نشده است. صحت این مسئله بر اساس رده بندی تولید کننده است. این اظهار نامه در مورد تمام مدارهای چاپی Eurocircuit صادق است.

  • سرب
  • جیوه
  • کادمیموم
  • کروم
  • PBB
  • PBDE