Edge

Edge

این واژه مخفف عبارت Enhanced Data rates for GSM Evolution  است. Edge نیز مانند جی پی آر اس در نسل دوم موبایل قرار می گیرد با این تفاوت که سرعت دریافت اطلاعات در آن بیشتر است که این سرعت حداکثر به ۳۸۴ کیلوبیت معادل ۴۸ کیلوبایت است میرسد

به اج نسل ۲٫۵G هم گفته می شود و در برخی گوشی ها از علامت E برای نشان دادن آن استفاده میگردد. Edgeیعنی نسل پرسرعت تر شبکه ی GSM .

اگر تلفن همراه شما از قابلیت Edge پشتیبانی کند می توانید با سرعتی به مراتب بالاتر،  از آنتن ها و پوشش شبکه برای دریافت و ارسال بسته های اطلاعات استفاده کنید و در اصطلاح به اینترنت وصل شوید یا فایلهای مختلف را با سرعت بالاتری برای دیگر وسایل در شبکه بفرستید و دریافت کنید. Edge در واقع نسل مابین دوم و سوم قرار می گیرد. تفاوت اصلی Edge با نوع قبلی فقط در بالاتر رفتن سرعت نقل و انتقال بسته های اطلاعاتی است. حتما تاکنون اس ام اس های تبلیغاتی که بعضاً از طریق اینترنت فرستاده می شود به دستتان رسیده است ، یا تبلیغات انبوهی که درباره ی اینترنت پرسرعت با سیم کارت های جدید هست را دیده اید. تمامی این موارد نیز از مزایای استفاده از همین شبکه هاست.