IPS

در یک پنل صفحه نمایش IPS، کریستال های مایع به جای قرار گرفتن به صورت عمودی در حالت افقی به صورت تراز کنار یکدیگر قرار می گیرند. گذشته از آن در IPS همچنین با استفاده از یک میدان الکتریکی جانبی که در آن میدان الکتریکی بین هر یک از پایان مولکول های کریستال اعمال شده به نگه داشتن کریستال به موازات جفت الکترود و بستر شیشه ای صفحه نمایش است.

این فناوری صفحه نمایش که بیشتر روی پنل ها به کار گرفته می شود در نمایشگرها بیشتر رایج است و کیفیت رنگ خوبی را به نمایش درمی آورد. البته نمایشگرهای آی پی اس چندان مناسب گیمینگ نیستند و بیشتر باید آن را پنلی مناسب تماشا محتوا به حساب آورد.

تاخیر ورودی پایین این نوع پنل موجب شده تا شرکت های تولیدکننده نمایشگر گیمینگ کمتر این نوع پنل را به کار گیرند. البته در نسخه های گران قیمت به دلیل عدم محدودیت بودجه، پنل IPS هم به کار گرفته می شود.

در حقیقت مولکول های کریستال مایع هم قادر به حرکت آزادانه به ترتیب موردنظر بوده، زیرا آنها به لایه شیشه ای پایین تر نمی توانند بروند. در نهایت سایه کمتری را در تماشا از کنار پنل می توان مشاهده کرد. به نوعی در مقایسه با پنل های TN میزان سایه کمتری داشته و باید آن را گزینه بهتری دانست.