اگر از طرفداران قهرمان‌های دنیای مارول هستید و می‌خواهید با کامپیوتر یا اسمارت‌فون اندرویدی خود یک عنوان نسبتا مهیج را تجربه کنید، توصیه می‌کنیم بررسی بازی اونجرز برای PC و اندروید را از دست ندهید.

در بازی مارول اونجرز شاهد بخش داستانی خوب یا همان Campaign و قابلیت‌های ارتقاء مختلفی هستیم که در قسمت درخت مهارت‌ها (Skill Tree) به آن دسترسی دارید. می‌توان گفت که این دو مورد، از نقاط قوت بازی مارول اونجرز محسوب می‌شوند. متاسفانه، نکات مثبت بازی به موارد ذکر شده محدود می‌شود و در ادامه، بازی مارول اونجرز فقط باعث دلسردی بازیکنان می‌شود.

پیش از انتشار بازی انتظار می‌رفت که با یک عنوان AAA بی‌نظیر روبرو شویم که می‌تواند برای مدت‌ها، طرفداران دنیای مارول را سرگرم خود کند. اما به دلیل سیستم مبارزه معمولی، فضاسازی نا مناسب، طراحی‌های ضعیف، عملکرد نا مناسب هوش مصنوعی بازی و… پس از گذشت مدت کوتاهی از انتشار بازی، مارول اونجرز اکثر بازیکنان خود را از دست داد و با انتقاد شدید از سوی طرفداران و منتقدان مواجه شد.

این عنوان فقط برای کنسول‌های بازی منتشر نشده است و شما می‌توانید با PC یا لپ تاپ خود به تجربه مارول اونجرز بپردازید. بد نیست به این نکته اشاره کنیم که یک نسخه گرافیکی از بازی اونجرز برای اندروید نیز عرضه شده و با گوشی هوشمند S23 Ultra که پرچمدار جدید سامسونگ است، می‌توانید به بهترین شکل ممکن آن را اجرا کنید. بعد از بررسی بازی اونجرز برای PC به بررسی بازی اونجرز برای اندروید نیز می‌پردازیم. پیش از اجرای این عنوان با گوشی هوشمند خود، بد نیست نگاهی به جنبه‌های مختلف بازی اونجرز برای اسمارت‌فون‌ها داشته باشید.

بررسی بازی اونجرز

فرقی ندارد که از طرفداران سرسخت دنیای مارول و قهرمانان آن هستید یا فقط فیلم‌های اونجرز را برای سرگرمی دنبال می‌کنید، در هر صورت انتقام جویان به حدی محبوب هستند که خبر عرضه یک بازی AAA از این عنوان شما را هیجان‌زده می‌کند.

پیش از انتشار مارول اونجرز، بسیاری از گیمرها فکر می‌کردند که قرار است یک بازی مثل Marvel Spider Man یا Arkham Knight را تجربه ‌کنند و به همین جهت، برای مدتی تمام رسانه‌های گیمینگ تمام تمرکز خود را روی مارول اونجرز قرار دادند. اما بعد از این‌که مشخص شد با یک عنوان مانند Division یا Destiny سروکار داریم، هیجان طرفداران اونجرز به صورت چشمگیری کاهش یافت.

پیش از عرضه بازی بسیاری از طرفداران باور داشتند که بازی مارول اونجرز با شکست مواجه می‌شود، اما هر بار که خبری از این عنوان پخش می‌شد، طرفداران آن هیجان‌زده می‌شدند. در هر صورت بعد از بررسی بازی اونجرز متوجه می‌شوید که این عنوان AAA حرف چندانی برای گفتن ندارد و گیمرها را دلسرد می‌کند.


بخش داستانی بازی اونجرز

بررسی بازی اونجرز در بخش داستانی بازی

در ابتدای بازی، قهرمانان دنیای مارول مثل بلک ویدو، مرد آهنی، هالک و ثور را می‌بینیم که در حال مبارزه با تسک مستر هستند و پس از شکست قهرمانان اونجرز، می‌بینیم که گاز سمی در شهر سانفرانسیسکو در حال پخش شدن است که باعث می‌شود مردم معمولی به قدرت‌های فراطبیعی دست ‌پیدا کنند و به عبارتی، نیرویی مانند ابرقهرمانان به دست می‌آورند.

پس از گذشت چند سال از این حادثه، انتقام جویان برکنار شده‌اند و کمپانی AIM جهت پایان دادن به این طاعون غیرانسانی، کنترل را در دست گرفته است. باید گفت که آغاز خط داستانی بازی اونجرز جذاب است و شاید بزرگ‌ترین نکته مثبتی باشد که در بررسی بازی اونجرز با آن روبه‌رو می‌شویم.

همچنین، لحظه‌های دیدار کامالاخان (نقش اصلی) با اعضای مختلف انتقام جویان می‌تواند جذاب‌ترین قسمت برای طرفداران دنیای مارول باشد.

در طول بازی، کامالاخان با ابعاد مختلفی از زندگی ابرقهرمانان آشنا می‌شود و به مرور این سوال برای او مطرح می‌شود که آیا قدرت‌های خود را می‌خواهد یا بهتر است که از آنها رها شود. باید گفت که انتخاب کامالاخان به عنوان پروتاگونیست ایده جذابی بود و مشاهده بروس در برخی از لحظه‌ها که تلاش می‌کند با حفظ آرامش، هالک را مطیع خود کند باعث می‌شود که گیمرها با ابعاد انسانی ابرقهرمانان ارتباط برقرار کنند.

همان‌طورکه گفتیم، Campaign بازی بزرگ‌ترین نقطه قوت آن محسوب می‌شود، اما نمی‌توان گفت که بخش داستانی نیز بی‌نقص است. از جمله کاستی‌های بخش Campaign می‌توان به کوتاه بودن آن اشاره کرد. کامل کردن بخش داستانی بازی اونجرز برای PC تنها 10 ساعت طول می‌کشد که برای یک عنوان AAA قابل قبول نیست. همچنین، در برخی از قسمت‌ها کاراکترهایی معرفی می‌شوند که در ادامه خبری از آن‌ها نیست و به عبارتی معرفی آن‌ها کاملا بی‌هدف است.

بیشتر بخوانید: بهترین بازی های آیفون + معرفی بازی های رایگان

سیستم مبارزه بازی اونجرز

بررسی بازی اونجرز در سیستم مبارزه بازی اونجرز

با بررسی بازی اونجرز از نظر سیستم مبارزه متوجه می‌شویم که در این بازی با خلاقیت و نوآوری روبه‌رو نیستیم. گیمرها در اونجرز صرفا با فشار دادن کلیدهای مختلف و استفاده از قهرمانانی که با پرتاب کردن سپر و چکش یا اسلحه‌های مختلف، دشمنان خود را از پا در می‌آورند در مراحل مختلف پیشروی می‌کنند.

همچنین، با توجه به این‌که سیستم بازی روی از بین بردن دشمنان و دستیابی به قابلیت‌ها و تجهیزات جدید تمرکز کرده است، قهرمانان بازی بیش از این‌که انتقام جویان باشند، شبیه به جنگویان غارتگر هستند. البته سیستم مبارزه بازی چندان ساده نیست و گاهی اوقات برای شکست دادن دشمنان باید خلاقیت داشته باشید.

برای مثال پیش از ضربه خوردن می‌توانید جا خالی دهید یا به عبارتی ضربه‌ها را Doge کنید. علاوه‌براین، قهرمانانی مانند مرد آهنی و Ms Marvel می‌توانند حمله دشمنان را دفع کنند.

یکی بزرگ‌ترین مشکلاتی که طی بررسی بازی اونجرز از نظر کامبت مشاهده می‌کنیم، بالانس نبودن کاراکترهای مختلف است. برای مثال Ms Marvel قابلیت شفا دادن یا همان هیل کردن خود و دیگر بازیکنان مرده را دارد، اما بلک ویدو نه تنها از چنین قابلیت خوبی برخوردار نیست، بلکه بدون استفاده از آیتم‌های بازی نمی‌تواند سطح سلامت خود را افزایش دهد.

به طور کلی، در یک بازی که گیمرها باید از کاراکترهای مختلف جهت پیش بردن بازی استفاده کنند، بالانس بودن کاراکترها اهمیت ویژه‌ای دارد، اما در بررسی بازی اونجرز برای PC شاهد چنین چیزی نیستیم.

بیشتر بخوانید: بهترین بازی ترسناک برای کامپیوتر + معرفی بهترین بازی های ترسناک

قابلیت‌ها و آپگریدها

بررسی بازی اونجرز

مارول اونجرز از سیستم ارتقا یا همان Gear System مشابه Division The استفاده می‌کند. بازیکنان در هر مرحله می‌توانند تجهیزات مختلف را از دشمنان خود به دست آورند که اصطلاحا به آن لوت کردن گفته می‌شود.

یکی از مشکلات بزرگی که در سیستم لوت کردن این بازی به چشم می‌خورد، سطح قدرتی است که به تجهیزات مختلف نسبت داده می‌شود و تنها با نگاه کردن آن می‌توانید تشخیص دهید که تجهیزات مورد نظر از آن چیزی که دارید بهتر است یا خیر.

بنابراین، برای این‌که متوجه شوید کدام یک برای چه موقعیتی مناسب‌تر است، دیگر نیازی به بررسی زره‌ها و تجهیزات جدید نیست. شاید برخی از بازیکنان که صرفا جهت گذراندن وقت می‌خواهند مارول اونجرز را تجربه کنند، از این سیستم ارتقاء و لوت کردن لذت ببرند.

اما چنین سیستم ساده‌ای جهت لوت کردن، برای اکثر گیمرها غیر قابل تحمل است. همچنین، بعد از تغییر زره یا تجهیزات مختلف، ظاهر کاراکتر هیچ تغییری نمی‌کند و این موضوع، نشان‌دهنده بی‌توجهی توسعه دهندگان به جزییات بازی است. در مجموع، سیستم لوت کردن در این بازی خسته‌کننده خواهد بود.

در ادامه بررسی بازی اونجرز باید نگاهی به Skill Tree داشته باشیم که یکی از نقاط قوت بازی محسوب می‌شود. مارول اونجرز دارای سه درخت مهارت است که هر کدام بعد از این‌که بازیکن به حداکثر سطح برسد، در دسترس قرار می‌گیرند. در سطح اول شاهد مهارت‌های جدید هستیم و بعد از دسترسی به سطح دوم که Specialty نام دارد، می‌توان مهارت‌ها و قابلیت‌ها را به صورت گسترده‌ای ارتقا داد.

در سطح سوم یا همان Mastery بازیکنان می‌توانند با تغییرات جزئی، تاثیر زیادی در روند مبارزه‌ها اعمال کنند. در مجموع، Skill Tree بازی مارول اونجرز بسیار بهتر از چیزی بود که فکر می‌کردیم.

بیشتر بخوانید: بازی کابوی سگا برای آیفون + ویژگی ها و خط داستانی بازی

روند ماموریت‌ها در بازی اونجرز

بررسی بازی اونجرز

یکی دیگر از نکات منفی که در بررسی بازی اونجرز برای PC مشاهده می‌کنیم، تکراری بودن ماموریت‌ها و روند یکنواخت آن‌ها است؛ به صورتی که بعد از مدت کوتاهی، دیگر هیچ هیجانی برای ادامه بازی نخواهید داشت. برای مثال بسیاری از ماموریت‌های فرعی که در بازی اونجرز می‌توانید انجام دهید، الگوی یکسانی دارند؛ مثل از بین بردن گروهی از دشمنان، از کار انداختن ژنراتورها یا تلاش برای هک کردن سیستم‌ها.

به صورت کلی، توسعه‌دهندگان هیچ خلاقیتی برای خلق ماموریت‌های بازی نداشته‌اند. یکی دیگر از کاستی‌های ماموریت‌ها، غیب شدن دشمنان بعد از رسیدن به هدف است. بنابراین شما می‌توانید دشمنان خود را رها کنید و فقط با رسیدن به هدف اصلی، از درگیر شدن با آن‌ها بپرهیزید.

این امکان وجود دارد که برخی از مراحل بازی جذاب باشند و شما را از آن حس‌وحال کسل‌کننده بازی بیرون بیاورند. اما در ادامه بازی، چند بار دیگر به ماموریت‌های مشابه با اهداف و فضاسازی یکسان مواجه می‌شوید و در آخر، حتی ماموریت‌های جذاب بازی نیز به خاطر تکراری شدن غیرقابل تحمل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: معرفی بازی پلاتو + ده بازی پرطرفدار


اجرای بازی اونجرز در PC

بررسی بازی اونجرز

عنوان مارول اونجرز پر از باگ‌های مختلف است که تجربه بازی را بسیار سخت می‌کند. از جمله این باگ‌ها می‌توان به محو شدن نماد مشخص‌کننده متحدان در ماموریت‌ها اشاره کرد که باعث می‌شود پیدا کردن موقعیت هم‌تیمی‌ها در بعضی از ماموریت‌ها غیرممکن شود. البته باگ‌ها به همین موارد ختم نمی‌شوند و در ادامه بررسی بازی اونجرز با مشکلات بیشتری روبه‌رو می‌شویم که تجربه بازی را بیش از پیش خراب می‌کنند.

برای مثال یکی از مناطق بازی در مرکز AIM به صورت کامل بارگیری نمی‌شود و زمانی که می‌خواهید از آن عبور کنید، به اعماق نقشه سقوط می‌کنید. علاوه‌براین، گاهی اوقات دیالوگ‌های کاراکترها پخش نمی‌شود یا کات‌سین‌های بازی به درستی به نمایش گذاشته نمی‌شوند.

تفاوتی ندارد که با کنسول یا PC به تجربه مارول اونجرز می‌پردازید، در هر صورت زمانی که با تعداد زیادی از دشمنان روبه‌رو می‌شوید همه چیز متلاطم می‌شود. همچنین، در نبردهای بزرگ شاهد افت فریم هستیم. باید گفت که علاوه‌بر نبردها، منو بازی نیز باعث نا امیدی طرفداران می‌شود؛ چرا که جهت بارگیری هر صفحه از منوی بازی به چند ثانیه زمان احتیاج دارید و بارگیری صفحه انتخاب قهرمان نیز تقریبا 30 تا 60 ثانیه طول می‌کشد.

در مجموع می‌توان گفت که تجربه بازی اونجرز چندان جذاب نخواهد بود و این عنوان فقط برای طرفداران پروپا قرص دنیای مارول قابل قبول است.

بیشتر بخوانید: روش های مختلف تشخیص دسته اصلی PS5 و تقلبی


بررسی بازی اونجرز برای اندروید

بررسی بازی اونجرز

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که بیش از 10 بازی از دنیای اونجرز برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی منتشر شده است. در ادامه، به بررسی مارول Future Revolution می‌پردازیم که یکی از بهترین عناوین منتشر شده برای اسمارت‌فون‌های اندرویدی است.

همان‌طور که مشاهده کردید، مارول اونجرز در کنسول و کامپیوتر عملکرد بسیار ضعیفی داشت و از یک عنوان AAA انتظار می‌رفت که جذاب‌تر باشد، اما شرایط برای مارول Future Revolution فرق می‌کند و می‌توان گفت که با یک بازی عالی و سرگرم‌کننده برای اندروید روبه‌رو هستیم.

یکی از نکات جالبی که در بررسی بازی اونجرز برای اندروید مشاهده می‌کنیم، ارائه یک مینی گیم دو بعدی در زمان دانلود دیتا است. بعد از این‌که برای اولین بار Marvel Future Revolution را اجرا می‌کنید، بازی از شما می‌خواهد که حدود 3 گیگابایت دیتا دانلود کنید و در این زمان می‌توانید به یک بازی دو بعدی رکوردی دسترسی داشته باشید.

داستان بازی مانند سایر فیلم‌ها و کامیک ‌بوک‌های دنیای مارول ساده است. قهرمانان با دشمنان جدید روبه‌رو می‌شوند و باید آن‌ها را شکست دهند. بازیکنان در مراحل مختلف باید به جای قهرمانان دنیای مارول، مانند مرد آهنی، مرد عنکوبتی، بلک ویدو و… ایفای نقش کنند و دشمنان خود را از بین ببرند.

هر قهرمان قابلیت‌های مخصوص به خود را دارد و با استفاده از آن‌ها می‌توانید در مراحل بازی پیشروی کنید. در مجموع، گیم‌پلی بازی بسیار جذاب‌تر از چیزی است که از یک بازی موبایل انتظار داریم. علاوه‌براین، ویژگی دیگری که باعث می‌شود Marvel Future Revolution به یکی از عناوین جذاب موبایل تبدیل شود، جهان باز بودن آن است.

یکی دیگر از نقاط قوتی که در بررسی بازی اونجرز برای اندروید مشاهده می‌کنیم، گرافیک و جلوه‌های بصری خیره‌کننده آن است. با اطمینان می‌توان گفت که مارول Future Revolution یکی از گرافیکی‌ترین عناوین برای اسمارت‌فون‌های اندرویدی است. صداگذاری بازی به بهترین شکل ممکن انجام شده و این موضوع را می‌توانید در کات‌سین‌های بازی به وضوح مشاهده کنید. در آخر باید گفت حتی افرادی که با دنیای مارول و قهرمانان آن آشنا نیستند نیز می‌توانند از تجربه Marvel Future Revolution لذت ببرند.

بیشتر بخوانید: محبوبترین بازیهای ویدیویی صد سال اخیر


جمع‌بندی

عناوین مختلفی از دنیای مارول برای پلتفرم‌های مختلف منتشر شده است و می‌توانید با هر دستگاهی از تجربه بازی‌های اونجرز لذت ببرید. در این مطب، به بررسی بازی اونجرز برای PC پرداختیم و گفتیم که گیمرها را نا امید کرده است. اما Marvel Future Revolution یکی از بهترین بازی‌های اونجرز برای موبایل است که تجربه بازی کردن آن بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.