نقد و بررسی SONY Play Station 3 DualShock Wireless Controller

هنگامی که سونی PlayStation 3 را به بازار عرضه کرد، کاربران از کنترلری که به همراه آن عرضه می شد انتقاد های زیادی کردند. زیرا این Force Feed-Back این کنترلر به اندازه سیستم لرزشی Dual-Shock 2 قوی نبود. البته سنسور حرکتی ای که در این کنترلر به کار رفته بود بسیار قوی بود ولی برای کاربران به هیچ وجه قابل قبول نبود که سونی مجبور شده است به دلیل یک سری مشکلات حقوقی با کمپانی توسعه دهنده این تکنولوژی قالبت Force Feed-Back را از کنترلر های خودش حذف کند. خوشبختانه پس از مدتی مشکلات حقوقی برظرف شد و سونی توانست کنترلر DualShock 3 را به بازار عرضه کند. سیستم Rumble و یا همان Force Feed-Back به خوبی با تعداد عناوین محدودی که از این قابلیت پشتیبانی می کنند بسیار خوب کار می کند.

ما این کنترلر را با عناوین Heavenly Sword و Resistance: Fall Of Man امتحان کردیم. با اینکه قابلیت Rumble تاثیر زیادی بر روی بازی های اول شخص مانند Resistance داشت. زیرا به خوبی احساس شلیک و یا تیر خوردن را به شما منتقل می کند. همچنین این کنترلر از کنترلر اولیه سنگین تر است. البته چیز مهمی نیست ولی با استفاده از این روش کنترلر محکم تر به نظر می رسد. برخی از کاربران هنگام عرضه PS3 عقیده داشتند که کنترلر آن بسیار سبک است و در صورتی که شما هم جزء این کاربران بوده اید، این کنترلر می تواند شما را راضی نگه دارد.

حسگر حرکتی کنترلر Sixaxis در این کنترلر نیز وجود دارد ولی در عین حال این کنترلر بسیاری از مشکلات Sixaxis را نیز دارد. بزرگترین مشکلی که Sixaxis داشت این بود که باتری Lithium-ion استفاده شده در آن قابل تعویض نیست و در صورتی که پس از چند سال از کار بیافتد دیگر نمی توانید از کنترلر استفاده کنید و باید یک کنترلر جدید خریداری کنید. دیگر مشکلی که این کنترلر دارد قیمت آن است که نسبت به قیمت کنترلرهای Xbox و Wii و همچنین Sixaxis بسیار بیشتر است.