نقد و بررسی TOTOLINK SW804P 8-Port 10/100Mbps Ethernet PoE Desktop Switch

سوئیچ PoE مدل SW804P توتولینک

در راه‌اندازی شبکه‌ها، تامین برق برای تجهیزات شبکه همواره یکی از دغدغه‌های اصلی برای شبکه‌کاران محسوب می‌شود. این چالش زمانی پررنگ‌تر می‌شود که عملاً امکان تامین انرژی مورد نیاز تجهیزاتی مثل دوربین‌های حفاظتی توسط آداپتورها فراهم نیست. در این مواقع قابلیت PoE به عنوان یک راهکار مقرون‌به‌صرفه و  سریع مورد توجه قرار می‌گیرد. سوئیچ‌های PoE با برخورداری از پورت‌های خاص می‌توانند در هر لحظه علاوه بر انتقال داده‌ها، برق مورد نیاز تجهیزات شبکه سازگار با این استاندارد را فراهم کنند. در تجهیزاتی که برق آنها از طریق PoE تامین می‌شوند، می‌توان بجای اتصال تک‌تک تجهیزات به UPS، تنها سوئیچ PoE را به UPS متصل کرد تا در مواقع قطع برق، تجهیزات متصل شده نظیر دوربین‌های مداربسته و آی‌پی‌فون‌ها خاموش نشده و به فعالیت خود ادامه دهند.

مدل SW804P یک سوئیچ از محصولات شبکه کمپانی توتولینک است که به صورت PoE طراحی شده است. این سوئیچ 8 پورت با قابلیت auto-negotiationدارد که هر یک از پورت‌ها قادرند تا داده‌ها را با سرعت 100 مگابیت‌بر‌ثانیه منتقل کنند. چهار پورت از پورت‌های این سوئیچ قابلیت PoE دارند که به صورت اتوماتیک، دستگاه‌های متصل شده و نیازمند برق را شناسایی کرده و از طریق کابل اترنت، برق مورد نیاز تجهیزات سازگار با این استاندارد نظیر دوربین‌های مداربسته و تلفن‌های VOIP را تامین کنند. استاندارد قابل پشتیبانی این سوئیچ 802.3af است، بنابراین هر یک از پورت‌های PoE این سوئیچ توانایی تامین تا 15.4 ولت برق را برای تجهیزات شبکه تامین کنند. این محصول از استاندارد IEEE 802.3af پشتیبانی کرده و با برخورداری از فناوری auto-negotiation، امکان تبادل اطلاعات دوطرفه و پرسرعت‌تری را برای شبکه‌ها فراهم می‌کند. برق این محصول توسط یک آداپتور مجزای 48 ولتی و 1.25 آمپری تامین می‌شود.

طراحی سوئیچ به شکلی است که به سادگی می‌توان آن را روی میز یا هر سطحی قرار داد. تمامی فعالیت‌های SW804P توسط نشانگرهای ال‌ایی‌دی Power ، PoE، Overload،Link  و Activity به اطلاع کاربر می‌رسد که دوازده نشانگر آن به وضعیت اتصال پورت‌‌های اترنت و PoE  مرتبط می‌شود. قیمت SW804P توتولینک در مقایسه با سوئیچ‌هایNon-PoE  بالا نیست؛ اما کارایی و عملکرد دوبرابری را نسبت به سوئیچ‌های معمولی ارائه می‌کند. این سوئیچ می‌تواند در مدارس، آموزشگاه‌ها، دفاتر و شرکت‌های کوچک و بزرگ، رستوران‌ها، کتابخانه‌های عمومی، دفاتر فنی و مهندسی و ده‌ها مکان دیگر مورد استفاده قرار گیرد.