• حسین رازانی
    نویسنده: حسین رازانی

برای آموزش نصب حافظه M.2 SSD بر روی مادربوردتان ابتدا باید کلیدهای M-key و B-key را بشناسید. و اینکه در BIOS چه کاری انجام دهید.

به نظر می‌رسد که اخیراً SSD‌ها برای جایگزینی با درایوهای سخت مکانیکی تمام تلاش خود را می‌کنند. و باعث افزایش باورنکردنی سرعت زمان بارگیری در سیستم عامل‌ها، نرم‌افزارها و بازی‌ها می‌شوند. اما در حقیقت، جدیدترین و سریعترین فاکتور شکل SSD -M2 چند سالی است که وجود دارد و اکنون می‌توان ها آن را با قیمت‌های بسیار مقرون به صرفه فروشگاه مقدادآی تی خریداری کرد.

این بدان معنی است که زمان خوبی برای یادگیری نحوه اتصال و نصب این ویفرهای کوچک فناوری است. که به نوعی کارها را سریعتر و خنک تر از هر مدل دیگری که قبل از آن‌ها تولید شده انجام می‌دهد. خبر خوب این است که درایوهای M.2 به راحتی به کامپیوتر شما وصل می‌شوند. و به هیچ کابل یا قطعه اضافی احتیاج ندارند.

اما افزودن هر سخت افزاری به قسمت داخلی رایانه شما همیشه یک کار حساس است. بنابراین این یک راهنما برای کمک به شما در نصب صحیح درایو جدید M.2 شماست.

1. آیا مادربرد شما با کلیدهای M.2 شما سازگار است؟

یکی انکات مهم آموزش نصب حافظه M.2 SSD این است که، هنگام خرید آن مهم است که بدانید مادربرد شما با آن سازگار است. M.2 فقط فاکتور شکل چسبنده SSD است. اما جزئیات واقعاً مهم این است که درایوهای SATA M.2 کندتر و درایوهای NVMe M.2 با سرعت بیشتری وجود دارند که از “کلیدهای” مختلف استفاده می کنند.
حتی اگر مادربرد شما دارای یک اسلات M.2 باشد. سازگاری آن با درایو M.2 جدید شما به سازگاری اسلات با درایوهای B Key ، M + B Key یا M Key بستگی دارد.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

کلید B : همانطور که در درایوهای SATA M.2 و درایوهای NVMe قدیمی دیده می‌شود.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

کلید M + B : همانطور که در درایوهای SATA M.2 و برخی از درایوهای NVMe دیده می‌شود.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

کلید M : همانطور که در درایوهای NVMe جدیدتر با استفاده از گذرگاه PCIe x4 دیده می شود.


بنابراین لازم است در مورد مادربرد خود تحقیق کنید تا بفهمید آیا با درایو M.2 سازگار است یا خیر!

2. درایو M.2 را در رایانه خود وارد کنید.

یکی دیگر از محل اسلات M.2 در مادربرد رایانه شما بین سازندگان و مدل‌های مختلف متفاوت است. رایج ترین مکان‌ها برای یافتن شیار M.2 ، بین GPU و CPU یا در قسمت پایین سمت راست مادربرد هستند.

حتی برخی از مادربردها دارای صفحه فلزی مخصوص هستند که درایو M.2 را پوشانده و خنک نگه می‌دارد. بنابراین ممکن است لازم باشد ابتدا آن را باز کنید.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

همانطور که در بالا مشاهده می کنید، شکاف M.2 ما به طور ناخوشایند بین کارت گرافیک و پردازنده قرار دارد. برای قرار دادن راحت درایو جدید M.2 ، باید GPU را با دقت برداشته و کنار بگذاریم.

هنگامی که تمام سخت افزارهای مانع از کار را از بین بردید. وقت آن است که درایو M.2 خود را در شکاف M.2 وارد کنید.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

ابتدا پیچ نصب را در نزدیکی شکاف M.2 باز کنید. اگر درایو M.2 شما با نصب شده ای همراه بود، باید اکنون آنها را پیچ کنید. با این کار اطمینان حاصل می‌کنید که وقتی درایو را پیچ می‌کنید. به جای اینکه به سمت پایین متمایل شوید، با مادربرد موازی است.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

با برداشتن پیچ نصب شده در خارج و سوار شدن درایو (در صورت وجود)، درایو M.2 خود را با زاویه 30 درجه از مادربرد به شکاف M.2 وارد کنید.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

پس از قرار دادن، باید در همان زاویه 30 درجه از مادربرد آویزان شود.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

انتهای درایو را با زاویه بالا به سمت پایین به سمت پیچ فشار دهید. سپس آن را با پیچ نصب کنید. بیش از حد آن را سفت نکنید. آن را به اندازه کافی پیچ کنید که درایو M.2 تکان نخورد.

کارت گرافیک و هر سخت افزار دیگری را که قبلاً باید حذف کنید دوباره وارد کنید. کیس PC خود را ببندید و همه چیز را دوباره به برق وصل کنید.

3. M.2 Drive خود را در BIOS نصب کنید

قبل از نصب درایو M.2 روی ویندوز 10، ممکن است مواردی وجود داشته باشد. که می‌توانید در BIOS مادربرد خود پیکربندی کنید. تغییراتی که باید ایجاد کنید به توانایی مادربرد شما بستگی دارد. اما اگر بخواهید ویندوز درایو M.2 شما را تشخیص دهد ممکن است یکی از موارد ضروری باشد.

به BIOS خود بروید (معمولاً با فشار دادن F2 یا Delete هنگام بوت شدن رایانه با فشار دادن).

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

روند دقیق آن از اینجا بسته به مادربرد شما متفاوت خواهد بود. مادربورد ما ASUS Z97 Pro Gamer است، به همین منظور در بخش تنظیمات بایوس به Advanced>Onboard Devices Configuration>M.2 PCIe رفته و لیست کشویی را به “Enabled” تغییر داده ایم. در سایر بردهای Asus ، به Advanced بروید، روی کشویی کنار «PCI Express X4_3 Slot Bandwidth» کلیک کنید و آن را به حالت M.2 تغییر دهید. ذخیره و خروج.

4. M.2 Drive خود را در ویندوز 10 نصب کنید

اکنون درایو M.2 شما باید توسط ویندوز 10 شناخته شود. وارد ویندوز 10 شوید ، “disk management” را در نوار جستجوی Start تایپ کنید و گزینه ایجاد پارتیشن های دیسک سخت را انتخاب کنید.

در اینجا ، درایو M.2 جدید شما باید در نیمه پایین پنجره با فضای “Unallocated” ظاهر شود.

کاری که از اینجا انجام می دهید به این بستگی دارد که آیا می خواهید ویندوز 10 را از NVMe جدید خود اجرا کنید یا اینکه فقط می خواهید از آن به عنوان یک درایو معمولی استفاده کنید.

آموزش نصب حافظه M.2 SSD

اگر می‌خواهید از درایو M.2 خود به عنوان یک درایو معمولی استفاده کنید. روی نوار کلیک راست “Unallocated” در کنار آن روی New Simple Volume کلیک سپس دستورالعمل های ایجاد درایو خود را دنبال کنید. یک نکته مهم که باید در طول Wizard به آن توجه کنید، تنظیم “File system” به عنوان NTFS است. فراتر از آن، برای درایو یک نام بگذارید و بسیاری از گزینه‌های دیگر باید به همان شکلی که هستند را تغییر ندهید.

پس از اتمام این کار، NVMe جدید سریع شما آماده استفاده است! از سطحی از نرخ خواندن/نوشتن که تقریباً قبلاً هرگز تجربه نکرده اید، لذت ببرید.

امیدوارم که از آموزش نصب حافظه M.2 SSD بتوانید استفاده کنید و از نسل جدید حافظه لذت ببرید.