• رها فهیمی
    نویسنده: رها فهیمی

از نظر دارندگان آیفون چندین معیار مهم وجود دارد که عمر باتری مهم ترین معیار است. با هر بار شارژ کردن و تخلیه باتری، ظرفیت باتری کاهش می یابد در نتیجه باتری‌ها نمی‌توانند مثل روز اول ظرفیت‌اولیه 100 درصد داشته باشند. بعضی تولید‌کنندگان موبایل‌از جمله اپل، در این مواقع پیشنهاد می‌کنند که باتری را تعویض کنید.

از آن‌جایی که اپل تولید باتری‌های جایگزین را متوقف کرده است ممکن است خودتان یک باتری جایگزین پیدا کرده باشید و حتی در مورد کارکرد آن اطمینان هم داشته باشید اما به شما توصیه می‌‌کنیم از انجام این کار خود‌داری کنید و آن را به یک فرد متخصص بسپارید.


فهرست مطالب

چگونه بفهمیم باتری آیفون‌مان کارآیی خود را از دست داده است؟

باتری‌های لیتیم پلیمر عمر همیشگی ندارند و در اصل بعد از 500‌ بار شارژ تحلیل می‌رود. نه به این معنا که از نظر شیمیایی، خطرناک و ناپایدار می‌شوند بلکه فقط از این بابت که مثل روز اول نمی‌توانند درصد شارژ زیادی در خود ذخیره کنند، برای فهمیدن درصد سلامت باتری آیفون‌تان می‌توانید به مسیر «Settings > Battery > Battery Health» بروید.

معایب تعویض باتری ایفون

اگر در یک بازه زمانی کوتاه درصد سلامت باتری آیفون‌تان به‌شدت افت پیدا کرد و یا خاموش شدن های غیر منتظره را تجربه کردید، به این معناست که باتری شما کارایی خود را از دست داده است.

هر چند کاهش درصد سلامت باتری طبیعی است ولی خاموش شدن های غیر منتظره وحشتناک است که به علت ناکافی بودن ظرفیت باتری برای تامین منبع مورد نیاز قطعات موبایل اتفاق می‌افتد. ‌ در ادامه به شرح خطرات تعویض باتری آیفون‌تان توسط خودتان خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: بهینه سازی باتری گوشی آیفون با چند راهکار ساده

1- باطل شدن بیمه و گارانتی آیفون

همه آیفون‌هایی که خریداری می‌کنید یک سال گارانتی را همراه خود دارند‌، این گارانتی مزیت خوبی است اما یک نکته را به همراه خود دارد: این گارانتی شامل آسیب‌های غیر‌‌‌عمدی می‌باشد و هرگونه آسیب عمدی از جمله آسیب‌هایی که در آن نقش داشتید را پوشش نخواهد داد.

احتمالا متوجه شده اید، باز کردن پلمپ موبایل به منظور تعویض باتری آسیب عمدی محسوب می‌شود که شامل گارانتی نخواهد بود. البته در صورتی که باتری آیفون‌تان، مدت کوتاهی پس از خرید کارآیی خود را از دست بدهد می‌توانید با همین گارانتی یک‌ساله بدون هزینه باتری خود را به دست افراد متخصص بسپارید.

معایب تعویض باتری ایفون

2- مشکلات ناشی از تعویض باتری

تعویض باتری‌آیفون نه فقط گارانتی آن را باطل می‌کند بلکه کارایی آن را هم تضمین نمی‌کند همان‌گونه که در ابتدای مقاله گفتیم‌: اپل فروش باتری‌های جایگزین را متوقف کرده است شما ممکن است در بازار یک باتری جایگزین پیدا کنید و حتی به درستی هم آن را تعویض کنید اما ممکن است باتری جایگزین به اندازه کافی ظرفیت نداشته باشد.

در این موارد احتمال کلاه‌برداری هم زیاد است چون تا قبل از تعویض باتری و کار کردن با آن هیچ راهی برای فهمیدن اینکه باتری خریداری شده به اندازه کافی قوی است یا نه؟ وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم باتری ایفون عوض شده است؟

3- آسیب رساندن به سایر قطعات تلفن

در واقع تلاش برای تعویض باتری آیفون توسط خودتان، خطر آسیب رساندن به سایر قطعات را به همراه دارد. تعویض باتری آیفون، نیازمند استفاده از ابزار‌های مختلف است که ممکن است همه آن‌ها را نداشته باشید و محبور شوید به جای آن‌ها از ابزار‌های جایگزین که مورد تایید نیستند استفاده کنید.

فرض کنیم ابزار مناسب را داشته باشید، آیا می‌دانید برای تعویض باتری آیفون‌تان چگونه از این ابزار به درستی استفاده کنید؟ اگر جواب‌تان نه است از این کار خودداری کنید، شما ممکن است بر روی سیم های در معرض آسیب، خراب‌کاری کنید یا بعضی امکانات آیفون‌تان مثل دوربین را از کار بیاندازید.

معایب تعویض باتری ایفون

دارندگان آیفون معمولا نمی‌توانند باتری گوشی خودشان را به‌درستی تعویض کنند برای مثال آن‌ها نمی‌توانند قطعاتی را که باز کرده‌اند دوباره در کنار هم قرار دهند و ببندند یا پس از آن که باتری را تعویض کرده‌اند موبایل روشن نمی‌شود و مواردی از این قبیل.

4-خسارت جانی و مالی

اگر باتری جایگزین که خریداری کرده‌اید با آیفون شما سازگار نباشد، اصطلاحاً تقلبی باشد، پس از مدت کوتاهی احتمال تورم باتری و حتی انفجار آن وجود دارد که ممکن است منجر به متلاشی شدن LCD و سایر قطعات بشود.

بدبینانه ترین حالت این است که در حین کار کردن با آیفون باتری تقلبی که خریداری کرده‌اید و متورم شده در دستان شما منفجر شود که در این صورت خدای ناکرده به خودتان هم آسیب می‌رسد.

معایب تعویض باتری ایفون


راهکار

طبیعتا پیشگیری بهتر از درمان است بنابر‌این بهتر است قبل از آنکه باتری آیفون‌تان کارایی خود را از دست بدهد و تعویض آن را به یک فرد متخصص بسپارید بهتر است راهکار‌های مراقبت از باتری را به کار بگیرید و با این‌کار عمر باتری خود را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: احیای باتری موبایل با چند شیوه ساده

راهکار 1: آیفون خود را در یک جای خنک قرار دهید.

آیفون و آی‌پد در دمای صفر تا 35 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارند و کار کردن در خارج از این بازه دمایی به دستگاه آسیب می‌رساند. مخصوصا اگر بخواهید در دمای بالای 35 درجه گوشی خود را شارژ کنید که به سلامت باتری آسیب زیادی وارد می‌کند.

معایب تعویض باتری ایفون

راهکار 2: قاب آیفون را حین شارژ در بیاورید.

قاب های مقاوم که معمولا ضخامت بالایی دارند مانع از خنک ماندن آیفون حین شارژ‌باتری می‌شوند در نتیجه با بالا رفتن دما به سلامت باتری آسیب می‌رساند.

بیشتر بخوانید: کالیبره کردن باتری اندروید و بهینه‌سازی آن

راهکار 3: شب ها آیفون را به حالت شارژ رها نکنید

هر دستگاه آیفون بعد از حداکثر 5/1 ساعت در شارژ ماندن از صفر به 100 درصد می‌رسد در نتیجه نباید بیشتر از این مدت در شارژ بماند چرا که به سلامت باتری آسیب می‌رساند.

نکته: باتری‌های نسل جدید پس از آن‌که به 100 درصد شارژ می‌رسند دیگر شارژ نمی‌شوند و شاید با خودتان بگویید پس زیادی در شارژ ماندن به سلامت باتری موبایل آسیب نمی‌رساند اما باید این را هم در نظر گرفت در هر دستگاه موبایل تعدادی فرآیند و برنامه وجود دارند که پشت صحنه (Background) اجرا می‌شوند که طبیعتا باعث مصرف شارژ موبایل می‌شوند.

وقتی میزان شارژ باتری از 100 به 99 برسد دوباره فرآیند شارژ انجام می‌شود و این چرخه از شب تا صبح چندین بار تکرار می‌شود و در بلند مدت باعث فرسایش و حتی تورم باتری هم می‌شود و اگر زود اقدام به تعویض باتری نکنید منفجر هم می‌شود که علاوه بر خسارت مالی به آیفون‌‌تان می‌تواند خسارت جانی هم برای‌تان به وجود بیاورد.

معایب تعویض باتری ایفون


15 نکته برای صرفه‌جویی در باتری آیفون

وقتی با اینترنت همراه کار نمی‌کنید باید گزینه Cellular Data را غیرفعال کنید؛ چرا که اتصال به اینترنت 4G و 5G نیازمند مصرف منابع زیادی از باتری است. هر چند که اوج مصرف باتری در این موارد مربوط به تماشای ویدئو یا تماس‌های تصویری با کیفیت است، اما در هر حال غیرفعال کردن گزینه Cellular Data باعث بهبود عمر باتری آیفون می‌شود.

نور صفحه (Screen Brightness) را کم کنید. هر چه قدر نور صفحه بیشتر باشد مصرف باتری هم بیشتر است. باید Bluetooth و WiFi آیفون خود را فقط مواقع نیاز فعال کنید چرا که این دو بصورت بی‌سیم کار می‌کنند و برقراری ارتباط بی‌سیم مصرف باتری را افزایش می‌دهد.

از Still Wallpapers به جای Dynamic Wallpapers استفاده کنید. از تنظیمات آیفون Location Share My را وقتی نیاز ندارید غیر‌فعال کنید چرا که هم از GPS و هم از Internet موبایل شما استفاده می‌کند در نتیجه مصرف باتری شما را بالا می‌برد.

معایب تعویض باتری ایفون

غیر فعال کردن Animation ها

یکی از ویژگی های جذاب آیفون که از IOS 7 منتشر شد Background Motions است این افکت باعث شده است کاربر هنگام کار با رابط کاربری IOS احساس خوبی داشته باشد اما یکی از مصرف کنندگان منابع انرژی است. با غیرفعال کردن آن می‌توان در مصرف باتری صرفه‌جویی کرد.

بیشتر بخوانید: هات اسپات آیفون + نحوه حل مشکلات آن

فعال کردن Auto-Brightness

آیفون دارای سنسور نور محیطی است که روشنایی صفحه نمایش را بر اساس نور محیط اطراف آن تنظیم می کند. این سنسور صفحه نمایش را در مکان‌های تاریک تیره‌تر و زمانی که نور محیط بیشتر است روشن‌تر می‌کند. فعال کردن این ویژگی باعث استفاده راحت تر از گوشی و صرفه جویی در مصرف باتری می‌شود چرا که در محیط های تاریک صفحه نمایش تیره تر شده که از طرفی باعث کاهش مصرف باتری می‌شود و از طرف دیگر با کاهش میزان نور صفحه در محیط های تاریک سلامت چشم را به خطر نمی‌اندازد.

معایب تعویض باتری ایفون

زمان Auto-Lock را کم کنید

فرقی نمی‌کند نور صفحه کم باشد یا زیاد ، در هر صورت وقتی صفحه نمایش روشن باشد باتری مصرف می‌شود در این مورد هر گزینه‌‌ای به جز Never به معنای هیچ‌گاه اتوماتیک خاموش نشدن صفحه، به صرفه است ولی بسته به استفاده خودتان روی زمان‌های کوتاه تر هم تنظیم کنید طبیعتا هر چه این زمان کمتر باشد مصرف باتری بهینه‌تر است.

آپلود اتوماتیک عکس‌ها در iCloud را متوقف کنید، هر بار که دیتا آپلود می‌کنید باتری مصرف می‌شود بنابراین بهتر است این عمل را آگاهانه و عمدی انجام دهید تا اینکه در بی‌اطلاعی و در background انجام شود. بنابراین Auto-Upload را غیرفعال کنید و به جای این کار را با کامیپوتر خود انجام دهید یا اینکه فقط زمانی دیتای خود را در iCloud آپلود کنید که باتری موبایل‌تان پُر باشد.

معایب تعویض باتری ایفون

مدیریت AirDrop

AirDrop را در مواقعی که نیاز به دریافت و ارسال دیتا ندارید روی Receiving Off قرار دهید. چون AirDrop که برای انتقال داده بین دو دستگاه آیفون بکار می‌رود از WiFi , Bluetooth هم‌زمان استفاده می‌کند و در صورت فعال بودن AirDrop حتی اگر دیتا تبادل نشود باز هم روشن بودن WiFi و Bluetooth منجر به مصرف بی‌رویه باتری می‌شوند.

11- Personal Hotspot را هم در مواقعی که نیاز به اشتراک گذاری اینترنت ندارید غیر‌فعال کنید. چون Personal Hotspot هم هم‌زمان از WiFi , Bluetooth استفاده می‌کند و حتی اگر کسی به اینترنت ما وصل نباشد روشن ماندن WiFi , Bluetooth به خودی خود منجر به تخلیه شارژ باتری خواهد شد.

بیشتر بخوانید: روش ریست کردن گوشی سامسونگ در مدل‌های مختلف

پس از آن‌که کار با برنامه ها را تمام کردید آن‌ها را ببندید. این کار از اتلاف باتری جلوگیری می‌کند چون در صورت نبستن برنامه‌هایی که با آن‌ها کار نمی‌کنید در Background اجرا می‌شوند و از منابع باتری استفاده می‌کنند بی‌آنکه کار مفیدی انجام دهند. برای اینکه کار دکمه Home را دو بار فشار دهید برنامه هایی که باز هستند دیده می‌شوند آن‌ها را با کشیدن به سمت بالا ببندید.

معایب تعویض باتری ایفون

مدیریت شارژ باتری گوشی آیفون

باتری خود را تا جایی که ممکن است خالی کنید، هر چه بیشتر باتری آیفون‌تان را شارژ کنید انرژی کمتری در خود نگه‌داری می‌کند.

شاید عجیب باشد ولی با گذشت زمان، باتری نقطه تخلیه خود را به یاد می‌آورد که در آن نقطه شما به شارژ وصل می‌کردید و از آن به بعد، آن نقطه را به عنوان حد خود در نظر می‌گیرد.

برای مثال: اگر آیفون خود را زمانی شارژ کنید که 75 درصد باتری آن باقی مانده باشد، باتری به گونه ای رفتار می کند که انگار ظرفیت کل آن به جای 100 درصد اصلی، 75 درصد است.

بنابراین بهتر است قبل از شارژ کردن گوشی، تا حد امکان از آن استفاده کنید وقتی به درصد‌های پایین تر مثلا زیر 20 درصد یا قبل از آنکه به صفر نزدیک شود به شارژ وصل کنید تا 100 درصد شود.

بیشتر بخوانید: فرق فعال بودن یا فعال نبودن گوشی آیفون در چیست؟ (Active & Not Active)

جلوگیری از Background App Refresh

یکی از چندین ویژگی IOS که آیفون را در مواقع نیاز هوشمندتر و آماده‌تر می‌کند قابلیت Background App Refresh است، این ویژگی برنامه‌هایی را که اغلب اوقات استفاده می‌کنید را به همراه ساعاتی از روز که با آن برنامه‌ها کار می‌کنید را بررسی می‎کند سپس اطلاعات آن برنامه‌ها را آپدیت می‌کند تا دفعه بعد که یکی از آن برنامه ها را باز کردید جدیدترین اطلاعات در اختیار شما قرار بگیرد.

برای مثال: اگر شبکه‎های اجتماعی را رأس ساعت 10 شب چک می‌کنید، سیستم عامل IOS این ساعت را یاد می‌گیرد و به طور خودکار محتوای شبکه‌های اجتماعی که استفاده می‌کنید را تا قبل از رسیدن به آن ساعت آپدیت می‌کند. این قابلیت در عین مفید بودن باتری را تخلیه می‌کند. برای غیر‌فعال کردن آن به مسیر زیر بروید :

  • Settings > General > Background App Refresh > off

معایب تعویض باتری ایفون

حالت Low Power Mode را فعال کنید

این ویژگی در IOS 9 معرفی شد و برای مواقعی است که نیاز به صرفه‌جویی در مصرف باتری دارید اما نمی‌خواهید تک به تک تنظیماتی که گفتیم را دستی اعمال کنید. این حالت همه ویژگی های غیرضروری آیفون را غیرفعال می‌کند تا در مصرف باتری تا حد امکان صرفه‌جویی شود.

اپل ادعا می‌کند فعال کردن این حالت تا 3 ساعت به عمر باتری اضافه می‎کند. برای فعال کردن آن به Settings سپس Battery بروید در آن‌جا گزینه Low Power Mode را خواهید دید، فعال کنید.

بیشتر بخوانید: روش برگرداندن پیام های واتس اپ در اندروید و آیفون


راهنمای خرید باتری برای آیفون

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم: تعویض باتری خود را به متخصص این حوزه بسپارید. حتی اگر  خودتان باتری خریداری می‌کنید، ممکن است تقلبی یا ناسازگار باشد. اما با این‌حال اگر مصمّم به خرید باطری هستید، طبق توصیه‌های زیر اقدام به خرید کنید.

معایب تعویض باتری ایفون

ظرفیت باتری

قبل از هر چیز باید مطمئن شوید ظرفیت باتری (برحسب mAh میلی آمپر ساعت) که خریداری خواهید کرد با مدل آیفون شما مطابقت داشته باشد.

7 plus

7

6s plus

6s

6

SE

5s

5

نوع آیفون

2910

1960

2915

2915

1810

2018

1560

1440

ظرفیت باتری

SE 2020

XR

XS Max

XS

X Max

X

8 plus

8

نوع آیفون

1821

2942

2716

2658

3174

2716

2691

1821

ظرفیت باتری

13 Pro Max

13 Pro

13 Mini

13

12 Pro

12 Mini

12

نوع آیفون

4352

3095

2406

3227

2815

2227

2815

ظرفیت آیفون

ظاهر و بدنه باتری

هر گونه بی نظمی و ایراد ظاهری میتواند نشانه ای از یک باتری غیر اورجینال باشد مواردی مثل : کیفیت چاپ روی بدنه باتری ، مشکوک بودن لوگوی اپل روی باتری ، غلط املایی، تراز نبودن نوشته‌ی روی باتری، بزرگ بودن سایز فونت نوشته روی بدنه، نبودن لوگوی اپل روی بدنه‌ی باتری، نبودن نشان گواهینامه های استاندارد و در نهایت بسته بندی نایلونی ضعیف که درون آن هوا نفوذ کرده باشد.

معایب تعویض باتری ایفون

از طرفی چون تولید‎‌کننده های اورجینال رضایت مشتری برای‌شان اهمیت دارد و سعی می‌کنند تا اعتبار برند خود را حفظ کنند از مواد باکیفیت و درجه یک در ساخت محصولات‌شان استفاده می‌کنند که این اقدام باعث به وجود آمدن دو تفاوت می‌شود:

بیشتر بخوانید: ریکاوری کارت حافظه + معرفی بهترین برنامه‌ها

باتری اورجینال اپل به علت استفاده از مواد باکیفیت، قیمت بالاتری دارد در حالی‌که باتری ‌های فیک موجود در بازار قیمت‌های به مراتب ارزان‌تری دارند در نتیجه می‌توان گفت یکی از نشانه‌های تشخیص باتری فیک از اورجینال، ارزان بودن چشم‌گیر قیمت باتری فیک نسبت به اورجینال است.

تولیدکنندگان باتری‌های فیک به جای مواد اولیه باکیفیت از مواد اولیه ارزان مانند پلاستیک استفاده می‌‌کنند که باعث می‌شود نسبت به نمونه اورجینال آن جرم سبک‌تری داشته باشد.

معایب تعویض باتری ایفون

برجستگی و برآمدگی های نامنظم

باتری‌هایی اورجینال به این دلیل که در کارخانه‎های معتبر و با تکنولوژی پیشرفته تولید می‌شوند، در محصول نهایی‌‌بی‌نظمی دیده نمی‌شوند برای مثال: سطح بدنه باتری یکنواخت بوده و برجستگی و برآمدگی یا اصطلاحاً ظاهر خشن ندارد. بین بدنه اصلی و پوشش چسبی باتری هیچ‌گونه درز مشاهده نمی‌شوند.

قسمت پایین باتری ظاهر مناسب دارد لبه آن کوچک است در حالی‌که باتری فیک لبه پایین آن بزرگ و ظاهر ناموزون دارد.

این راه‌هایی که گفتیم مربوط به زمان خرید و قبل از تعویض باتری بود حال اگر باتری را تعویض کرده باشیم چگونه مطمئن شویم که باتری، کیفیت قابل قبول را دارد؟ برای اطلاع از کیفیت باتری، یک سری اندازه‌گیری های نرم افزاری و سخت افزاری انجام می‌دهیم.

معایب تعویض باتری ایفون


راه های تست کیفیت باتری پس از تعویض

برای اینکه بتوانید کیفیت باتری را پس از تعویض تست کنید، یک سری راهکارهای ساده وجود دارد که در ادامه بررسی می‌کنیم:

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت اپل آیدی با دو روش ساده

تست سلامت باتری (Battery Health)

ساده ترین راه برای اطلاع از کیفیت باتری تعویض شده بررسی نتیجه سلامت باتری یا همان Battery Health است به این منظور وارد تنظیمات (Settings) شوید.

سپس به قسمت Battery و در نهایت به Battery Health بروید مقداری که برای Maximum Capacity نوشته شده است بیانگر درصد سلامت باتری شما است. اگر این مقدار پس از تعویض 100% نبود نشان دهنده این است که باتری اورجینال نبوده یا به احتمال زیاد باتری دست دوم است.

استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل

اپلیکیشن موبایلی Battery Testing یکی از این اپلیکیشن ها است که با بررسی عملکرد باتری، وضعیت آن را هم به صورت امتیاز کیفی (نرمال- عالی- ضعیف و…) و هم امتیاز عددی در اختیار‌شما می‌گذارد .

معایب تعویض باتری ایفون

برنامه 3u Tools

پس از آن‌‌که برنامه 3u Tools را نصب کرده اید آن را اجرا کنید در ابتدا لازم است تا درایور‌های مورد نیاز نصب شود این فرآیند چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. پس از آن‌که درایورهای مورد نیاز نصب شد آیفون‌تان را با کابل شارژر به کامپیوتر وصل کنید که یک سر آن USB 3.0 (وصل به کامپیوتر) و یک سر آن USB Type C (وصل به آیفون) می‌شود.

برنامه اقدام به شناسایی دیوایس شما می‌کند پس از آنکه شناسایی مشخصات دیوایس شما به پایان رسید و مشخصات را مشاهده کردید در پایین صفحه بر روی گزینه View Verification Report کلیک کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش نصب اپلیکیشن‌ مستقل روی اندروید تی وی(Android Tv)

به دنبال سطر Battery Serial Number بگردید در این سطر اگر نتیجه Test Result،  Normal با رنگ سبز باشد یعنی باتری تعویض شده اورجینال اپل است و اگر Normal با رنگ قرمز باشد نشان‌دهنده باتری بی کیفیت فیک است.

معایب تعویض باتری ایفون

برنامه iBackupBot Software

برنامه iBackupBot Software هم مانند 3u Tools پس از نصب لازم است با کابل شارژر، آیفون را به کامپیوتر وصل کنید. پس از آن، از قسمت Devices آیفون خود را انتخاب و در پنجره سمت راست بر روی More Information کلیک کنید تا اطلاعات باتری شما نمایش داده شوند. مهم ترین آن‌ها به شرح زیر است:

  • Cycle Count به این معنی که چند دقیقه طول می‌کشد تا از صفر به 100 درصد برسد.
  • Design Capacity به معنای ظرفیت باتری برحسب mAh است که این مقدار برای باتری‌های تازه تعویض شده همان مقدار ظرفیت مربوط به هر مدل آیفون است که در قسمت راهنمای خرید در قالب جدول برای هر نوع آیفون نشان دادیم.
  • Full Charge Capacity همان بیانگر درصد سلامت باتری است.

معایب تعویض باتری ایفون

تشخیص از روی رفتار باتری

اگر مدتی پس از تعویض باتری این رفتارها را مشاهده کردید، این به معنای بی‌کیفیت بودن باتری است. موارد زیر ممکن است در این هنگام روی دهد:

بیشتر بخوانید: هر آنچه که لازم است درباره تعویض باتری لپ‌ تاپ بدانید

  • باتری با سرعت بالایی شارژ می‌شود به طوری که زمان شارژ در حالت فعلی کمتر از زمانی است که روز اول طول می‌کشید.
  • باتری در حال شارژ ناگهان به یک‌باره به اندازه 2 درصد یا خیلی بیشتر جهش پیدا می‌کند. نشان از بی‌کیفیت بودن آن است.
  • باتری را 100 شارژ کرده‌اید اما بدون آن‌که استفاده کنید درصد آن پایین ‌می‌آید.
  • باتری با سرعت یکنواخت شارژ نمی‌شوند گاهی این سرعت زیاد و گاهی بسیار کم است.

معایب تعویض باتری ایفون


سخن آخر

اگر دانش لازم برای تعویض باتری آیفون را ندارید به هیچ وجه این کار را خودتان انجام ندهید بلکه آن را به یک متخصص کاربلد بسپارید چرا که به خیال کم کردن هزینه‌های تعویض باتری ممکن است با خسارت به مراتب بیشتری روبرو شوید.

حتی اگر توانایی تشخیص باتری اصل را از فیک ندارید هم‌چنان از خرید آن توسط خودتان صرف نظر کنید چرا که احتمال کلاهبرداری وجود دارد پس حتی خرید آن را هم به یک فرد کاربلد بسپارید یا از نمایندگی‌های معتبر خرید کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است پس قبل از این‌که مجبور به تعویض باتری شوید از باتری فعلی‌تان مراقبت کنید تا مدت بیشتری عمر کند.شما هم می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید. به نظر شما باتری آیفون چه تفاوتی با باتری گوشی‌های اندرویدی دارد؟

شما به عنوان دارنده گوشی‌آیفون، چگونه از باتری آن محافظت می‌کنید؟ می‌توانید نکات و تجربیات خود را با ما در این زمینه در میان گذارید. در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

چگونه بفهمیم باتری آیفون‌مان کارآیی خود را از دست داده است؟

برای فهمیدن درصد سلامت باتری آیفون‌تان می‌توانید به مسیر «Settings > Battery > Battery Health» بروید.

راهکار‌های مراقبت از باتری چیست؟

آیفون خود را در یک جای خنک قرار دهید. قاب آیفون را حین شارژ در بیاورید. شب ها آیفون را به حالت شارژ رها نکنید.

15 نکته برای صرفه‌جویی در باتری آیفون چیست؟

در این مقاله نکات صرفه جویی در باتری آیفون را بخوانید.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.