• رها فهیمی
  نویسنده: رها فهیمی

بسیاری از افراد به‌دلیل ترس از هزینه بالای نگهداری و شارژ کارتریجها از خرید پرینتر خودداری می‌کنند. آموزش شارژ کارتریج به ما کمک می کند که از شر هزینه های اضافی خلاص شوید. همچنین آموزش شارژ کارتریج کار را برای‌مان راحت می کند و به‌طور کلی می توانیم در خانه هم عملیات شارژ کارتریج را دنبال کنیم.

شما می‌توانید به‌راحتی یک پرینتر لیزری، جوهر افشان یا مخزن جوهر را در خانه بدون هزینه زیاد راه اندازی کنید. چاپگرهای خانگی ارزان هستند، اما ما اغلب هزینه چاپ را نادیده می گیریم. پرینترها روی انواع مختلف جوهر کار می‌کنند.

به‌ عنوان‌ مثال، چاپگرهای لیزری از پودری به نام تونر استفاده می‌کنند؛ در حالی که چاپگرهای جوهرافشان از جوهر مایع مبتنی بر رنگ بهره می‌برند. شناخت انواع کارتریج‌ها به‌شما کمک می‌کند که از آن‌ها به طور مؤثر استفاده کنید و در نتیجه هزینه چاپ را کاهش دهید.

این روند حتی می‌تواند به شما در انتخاب پرینتر مناسب برای تامین نیازهای‌تان کمک کند. ما در این مقاله به آموزش شارژ کارتریج می‌پردازیم تا بتوانید در خانه هم شارژ کارتریج را انجام دهید. قبل از این کار لازم است که کارتریج‌ها را بررسی کرده و نکات لازم را در مورد آن‌ها یاد بگیریم.

آموزش شارژ کارتریج


کارتریج تونر چیست؟

پرینترهای لیزری از کارتریج‌های تونر استفاده می‌کنند که به عنوان تونر چاپگر نیز شناخته می‌شود و جوهر مبتنی بر پودر در آن‌ها به کار رفته است. این پودر از ذرات پلاستیکی ریز، کربن سیاه و سایر عوامل رنگی ساخته می‌شود. تونر با استفاده از یک درام باردار الکترواستاتیک به کاغذ منتقل می‌شود و توسط غلتک‌های گرم شده روی کاغذ ذوب می‌شود.

پرینترهای لیزری معمولاً در اداره‌ها استفاده می‌شوند، اما بسیاری از کاربران خانگی هم به‌دلیل مقرون به‌صرفه‌بودن آن‌ها را در نظر می‌گیرند. شارژ مجدد این کارتریج‌ها مقرون به صرفه بوده و برخی از پرینترهای لیزری حتی رنگی چاپ می‌کنند. کارتریج تونر دارای دو جزء اصلی است؛ درام و غلتک.

انتظار می‌رود این قطعات تا 3 تعویض تونر به راحتی کار کنند. با فرسوده شدن این قطعات کیفیت چاپ کاهش می‌یابد؛ اما آن ها قابل تعویض هستند.

بیشتر بخوانید: نشناختن کارتریج بعد از شارژ و راهکار حل آن

بسیاری از برندهای عمومی نیز کارتریج‌های تونر را باقیمت‌های مقرون به صرفه ارائه می‌دهند. جوهر تونر نیز حتی اگر پرینتر برای مدتی استفاده نشود خشک نمی‌شود. این باعث می‌شود که چاپگر لیزری بسیار ارزان‌تر از پرینترهای جوهرافشان باشد. چاپگرهای لیزری عمدتاً برای چاپ اسناد سیاه و سفید استفاده می‌شوند. انتظار می‌رود که آنها نزدیک به 1500 صفحه را روی یک کارتریج چاپ کنند.

این پرینترها نتایج بهتری را ارائه می‌دهند، چرا که تونر صفحه را در طول فرایند چاپ خیس نمی‌کند. پرینترهای لیزری رنگی نسبت به بیشتر پرینترهای جوهر افشان و مخزن جوهر مدرن، طیف رنگ کمتری تولید می‌کنند. آن‌ها معملا از چهار رنگ تونر فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و سیاه استفاده می‌کنند.

آموزش شارژ کارتریج


کارتریج جوهر افشان چیست؟

کارتریج جوهر افشان از جوهر بر رنگ حل شده در آب یا گلیکول ساخته شده است. این کارتریج‌ها مایع را به صورت قطرات دقیق ریز از نازل روی کاغذ می‌پاشند. کارتریج‌های جوهر افشان دارای ریزتراشه‌های داخلی هستند که اسپری جوهر را برای چاپ دقیق کنترل می‌کند.

این کارتریج‌ها از جوهر غلیظی استفاده می‌کنند که برای چاپ اسناد و عکس‌ها در خانه مناسب است. یک کارتریج می‌تواند تقریباً 300 تا 400 صفحه را چاپ کند. این چاپگرها می‌توانند بر روی انواع صفحات از جمله صفحات براق و حتی پارچه چاپ کنند.

پرینترهای جوهر افشان فشرده هستند و هزینه کمتری نسبت به چاپگرهای لیزری و مخزن جوهر دارند. با این حال، کارتریج‌های جوهر افشان بسیار گران هستند. در برخی موارد، کارتریج‌ها ممکن است بیشتر از قیمت چاپگر برای شما هزینه داشته باشند. این کارتریج‌ها طراحی مهر و موم شده‌ای دارند و اکثر آن‌ها از شارژ مجدد پشتیبانی نمی‌کنند.

جوهر ضخیم کارتریج‌های جوهر افشان پس از ماه‌ها خشک می‌شوند و بی‌فایده می‌شوند. همه این‌ها در کنار هم می‌تواند استفاده از چاپگر جوهر افشان را در صورت عدم استفاده گزینه نسبتا گرانی باشد.

آموزش شارژ کارتریج


کارتریج مخزن جوهر چیست؟

چاپگرهای مخزن جوهر، همان چاپگرهای جوهر قابل شارژ مجدد با هد چاپ داخلی هستند. این چاپگرها دارای مخازن جوهر یکپارچه هستند که به طور مداوم جوهر را به نازل چاپگر می‌رساند. اکثر چاپگرهای مخزن جوهر از المان‌های مبتنی بر سیلیکون برای گرم کردن و تبخیر سریع مقادیر کمی جوهر استفاده می‌کنند. جوهر تبخیر شده منبسط می‌شود و قطرات ریز جوهر را از طریق نازل روی هد چاپ می‌کند.

بیشتر بخوانید: نصب پرینترهای Canon با چند راهکار ساده

سپس جوهر مایع به شکل قطرات جوهر میکروسکوپی برای چاپ تصاویر و اسناد روی کاغذ پخش می‌شود. چاپگرهای مخزن جوهر دردسر تعویض کارتریج را از بین می‌برند. چاپگرهای مخزن جوهر از جوهر مبتنی بر رنگ‌دانه استفاده می‌کنند که نازک‌تر از جوهر جوهر افشان مبتنی بر رنگ است. جوهر مبتنی بر مایع به راحتی خشک نمی‌شود.

این پرینترها انعطاف پذیری پر کردن مخزن چاپگر را مطابق با الزامات چاپ شما ارائه می‌دهند. این چاپگرها بسته به ظرفیت مخزن جوهر برای چاپ 1000 چاپ یا بیشتر طراحی شده‌اند.

چاپگرهای مخزن جوهر می‌توانند روی اکثر کاغذها چاپ کنند. با این حال، جوهر مبتنی بر مایع به زمان نیاز دارد تا خشک شود و این چاپگرها نمی‌توانند برای چاپ عکس روی کاغذهای براق ایده آل باشند. پرینترهای مخزن جوهر برای اهداف ترکیبی مانند چاپ اسناد، پروژه‌ها و پوسترها مناسب‌تر هستند. پرینتری با کارتریج مناسب می‌تواند هزینه‌های چاپ را کاهش دهد. با این حال، انتخاب چاپگر مناسب به استفاده و اولویت‌های شما بستگی دارد. پرینترهای لیزری برای چاپ بسیاری از اسناد سیاه و سفید عالی هستند.

برخی از مدل‌ها از چاپ رنگی پشتیبانی می‌کنند و برای چاپ نمودارها و تصاویر با وضوح پایین مناسب هستند. جوهر افشان هنوز هم برای چاپ عکس‌های با وضوح بالا عالی در نظر گرفته می‌شود. چاپگرهای مخزن جوهر می‌توانند تعادلی بین هر دو باشند. آنها برای چاپ سیاه و سفید و همچنین چاپ رنگی مناسب هستند. آن‌ها می‌توانند یک انتخاب عالی برای چاپ پوستر، پروژه‌های مدرسه و اسناد باشند.

آموزش شارژ کارتریج

تچوپدیا (Techopedia)

با اینکه کارتریج تونر بخشی ساده از یک پرینتر به‌نظر می‌رسد، اما طراحی پرینترهای لیزری و کارتریج‌های تونر جدید، کشمکش‌ها و بحث‌های زیادی را بر سر فروش و استفاده از این کارتریج‌های قابل تعویض ایجاد کرده است.

هسته اصلی این موضوع این است که آیا مصرف کنندگان و کاربران تجاری می‌توانند کارتریج‌های پس از فروش را خریداری کنند – بسیار ارزان‌تر از مدل‌های OEM هستند – یا کارتریج‌هایی را برای استفاده پایدارتر و طولانی مدت دوباره پر کنند.

بین سازندگان پرینترها هم در این زمینه کمی تعارض وجود دارد. برخی از این سازندگان پرینترها را عملا به دستگاه‌های یکبار مصرف تبدیل کرده‌اند. این موضوع می‌تواند منجر به هدر رفتن بیش از حد و هزینه برای مشتریان شود.

مسائل مربوط به بحث در مورد کارتریج‌های تونر شامل گارانتی پرینترهای لیزری، قیمت مدل‌های مختلف کارتریج و سازگاری با مدل‌های چاپگر است. کارشناسان صنعت به دنبال پایداری طولانی مدت این مواد اولیه برای چاپ اسناد مدرن هستند.

آموزش شارژ کارتریج


کارتریج جوهر چگونه کار می‌کند؟

کارتریج جوهر بخشی از یک چاپگر جوهر افشان است که حاوی جوهری بوده و برای چاپ روی کاغذ استفاده می‌شود. هر کارتریج حاوی یک یا چند مخزن جوهر است. برخی از تولیدکنندگان کارتریج را با تماس‌های الکترونیکی و تراشه‌ای که با چاپگر ارتباط برقرار می‌کند، می‌سازند.

بیشتر بخوانید: نشناختن کارتریج بعد از شارژ و راهکار حل آن

طراحی این کارتریج‌ها ضروری است و خود مدل شامل اجزای مختلفی است. کارتریج‌های پرینتر در شرکت‌ها از جهات مختلفی متفاوت است. یکی از این روش‌ها شامل نوع جوهری است که استفاده می‌کنند و می‌تواند شامل جوهر چاپگر یا جوهر رنگی (محلول در آب) باشد. ساختار خود کارتریج نیز از مدلی به مدل دیگر متفاوت است.

معمولاً کارتریج‌های جوهر چاپگر از دو جزء اصلی ساخته می‌شوند. آن‌ها به عنوان یک سیستم ذخیره‌سازی در محفظه برای جوهر عمل می‌کنند و هد چاپی که جوهر را روی کاغذ منتقل می‌کند، به یک سند اجازه چاپ می‌دهد. جالب است بدانید که کارتریج و هد چاپگر، اگر به صورت جداگانه طراحی شده باشند، می‌توان به صورت دو جزء مجزا خریداری کرد. یک سند برای چاپ چهار مرحله مهم را طی می‌کند.

صفحه نازل اولین مرحله است که در آن جوهر در طول چاپ به کاغذ پرتاب می‌شود. سپس صفحه پوششی که از نازل محافظت می‌کند، به کار می‌افتد. در مرحله سوم محفظه مرکب مشترک که جوهر را بلافاصله قبل از چاپ در خود جای می‌دهد وارد عمل شده و در نهایت بستر PZT فعال می‌شود. یک کریستال پیزوالکتریک هم داریم که در فرایند چاپ به کار می‌رود. این کریستال باعث می‌شود که جریان جوهر در فواصل منظم به قطرات تبدیل شود.

آموزش شارژ کارتریج

پر کردن کارتریج‌های جوهر HP که در مقاله آموزش شارژ کارتریج به آن می‌پردازیم، بسیار ساده است و یکی از گزینه‌های مقرون به صرفه برای خرید کارتریج‌های گران قیمت HP محسوب می‌شود. به‌همین دلیل بهتر است که آموزش شارژ کارتریج مطالعه کنید. در ابتدای آموزش شارژ کارتریج باید اشاره کنیم که برای پر کردن کارتریج جوهر HP خود، باید یک کیت پر کردن جوهر تهیه کنید که به راحتی به صورت آنلاین در دسترس است.

ما پیوندهایی به کیت‌های پر کردن مجدد در زیر ارائه می‌دهیم. همه کیت‌های پر کردن جوهر در آموزش شارژ کارتریج به طور کلی شامل:

 • بطری های جوهر
 • سوزن‌های تزریق
 • سرنگ
 • یک جفت دستکش پلاستیکی

مقدار جوهر و مواد مورد نیاز شما به تعداد کارتریج‌هایی که باید دوباره پر کنید بستگی دارد. در آموزش شارژ کارتریج، ما دو مجموعه دستورالعمل ارائه خواهیم داد: یکی که مخصوص کیت‌های پر کردن جوهر توسط محصولات LD است و دیگری که یک نسخه عمومی‌تر است که می‌توانید برای کیت‌های پر کردن جوهر غیر LD دنبال کنید. در آموزش شارژ کارتریج  با نسخه عمومی شروع می‌کنیم.

آموزش شارژ کارتریج


آموزش شارژ کارتریج و نحوه پر کردن جوهر HP (دستورالعمل‌های عمومی در آموزش شارژ کارتریج)

 • برچسب جلوی کارتریج خود را بردارید یا می‌توانید پوشش بالایی کارتریج را به طور کامل جدا کنید. با انجام این کار 5 سوراخ نمایان می‌شود.
 • سه محفظه در یک کارتریج سه رنگ وجود دارد. اگر کارتریج جوهر سه رنگ را دوباره پر می‌کنید؛ مهم است که بدانید کدام سوراخ به شما امکان می‌دهد رنگ صحیح را دوباره پر کنید. شما نمی‌خواهید به طور تصادفی رنگ زرد را در محفظه سرخابی قرار دهید.

بیشتر بخوانید: مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

برای تشخیص اینکه کدام سوراخ متعلق به رنگ فیروزه‌ای، سرخابی یا زرد است، سرنگ را وارد کرده و سپس اسفنج را فرو کنید و دوباره سرنگ را بیرون بیاورید. در ادامه سوزن را روی یک دستمال کاغذی یا پارچه پاک کنید. این به شما امکان می‌دهد تا تشخیص دهید که کدام سوراخ به چه محفظه رنگی منتهی می‌شود. در ادامه اطمینان حاصل کنید که سوراخ‌هایی را که استفاده نمی‌کنید، با نوار چسب بپوشانید. چرا که ممکن است مقداری جوهر در فرایند پر کردن مجدد بریزد. اگر این اتفاق بیفتد نباید اجازه دهید که محفظه‌های دیگر هم آلوده شوند. هنگام پر کردن مجدد کارتریج‌های سیاه، از سوراخ بالایی استفاده کنید و بقیه را با نوار چسب بپوشانید.

آموزش شارژ کارتریج

 • یک سرنگ را با جوهر از بطری جوهر خود پر کنید.
 • سرنگ را داخل سوراخ قرار دهید. ممکن است مقداری مقاومت از اسفنج احساس کنید. سوزن را به آرامی به سمت پایین فشار دهید تا داخل اسفنج برود.
 • اگر یک کارتریج استاندارد را دوباره پر می‌کنید؛ می‌توانید حدود 4 میلی لیتر جوهر بریزید. اگر یک کارتریج پر بازده را دوباره پر می‌کنید؛ می‌توانید حدود 10 میلی لیتر جوهر بریزید. همیشه باید به سوراخ توجه داشته باشید زیرا ممکن است جوهر در صورت ریختن بیش از حد از آن بیرون بیاید.
 • پس از تزریق جوهر، سرنگ را بیرون کشیده و نوار را بردارید. جوهرهایی را که ممکن است از سوراخ‌ها خارج شده باشد پاک کنید.
 • اجازه دهید کارتریج به مدت نیم ساعت بماند تا اسفنج کاملاً در جوهر آغشته شود.
 • کارتریج را دوباره در چاپگر قرار دهید. چاپگرهای HP همچنان فکر می‌کنند کارتریج شما خالی است. برای ادامه چاپ، به سادگی این پیام را دور بزنید.

آموزش شارژ کارتریج

آموزش شارژ کارتریج با استفاده از کیت محصولات LD

 • قسمت نازل کارتریج را در گیره شارژ مجدد قرار دهید و قسمت بالایی کارتریج را تا انتها فشار دهید تا صدای کلیک را بشنوید. نازل‌های کارتریج باید با قسمت سفید در پایین گیره پر کردن مجدد تراز شوند.
 • برچسب ورودی تزریق ارائه شده را روی برچسب درپوش کارتریج در جهت درست بچسبانید.
 • درب محفظه جوهر را باز کرده و سوزن تزریق جوهر را وصل کنید.
 • سوزن تزریق را در داخل بازار ورودی تزریق جوهر روی برچسب قرار دهید و سوزن را به سمت نازل هدایت کنید.
 • حجم توصیه شده جوهر را با چرخاندن پیستون در جهت عقربه‌های ساعت برای پخش جوهر در کارتریج تزریق کنید. به سطوح جوهر دقت کنید تا مطمئن شوید که مقدار مناسب جوهر را پخش می‌کنید. همچنین مراقب سوراخ باشید تا مطمئن شوید جوهر بیرون نریزد. پس از اتمام، مجموعه شارژ مجدد را بیرون بکشید.
 • سرنگ مکنده ارائه شده را تهیه کنید و آن را به سوراخ لاستیکی در پایین گیره پرکننده وصل کنید و به آرامی حدود 0.5 میلی لیتر جوهر را بیرون بکشید. سرنگ را بردارید.
 • کارتریج را از گیره شارژ مجدد بردارید و جوهر بیش از حد اطراف نازل را تمیز کنید و قسمت نازل کارتریج را روی برخی از ورقه‌های بافت نرم بمالید.
 • نازل‌های کارتریج را روی دستمال کاغذی فشار دهید تا بررسی کنید که آیا کارتریج شما با موفقیت دوباره پر شده است یا خیر. کمی جوهر باید بیرون بیاید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پرینتر در سال ۲۰۲۲ + معرفی آن‌ها

آموزش شارژ کارتریج

ما در آموزش شارژ کارتریج توصیه می‌کنیم که کارتریج را حداقل 8 ساعت قبل از استفاده در چاپگر بگذارید تا اسفنج زمان بیشتری برای جذب جوهر داشته باشد. بیشتر مواقع، پرینترها سطوح جوهر جدید را نمی‌خوانند. بنابراین اگر میزان جوهر خود را کامل نمی‌بینید، نگران نباشید. فقط در صورتی که کارتریج شما دارای تراشه هوشمند باشد یا زمانی که یک کارتریج OEM کاملاً جدید بخرید، چاپگر شما سطوح دقیق جوهر را نشان می‌دهد.

نحوه شارژ مجدد کارتریج

جوهر چاپگر یکی از گران‌ترین چیزهایی است که هنگام نصب دفتر کار خانگی خود با آن مواجه خواهید شد. شما با گرفتن ده‌ها عکس با دوربین دیجیتال جدید خود شروع کرده و آن‌ها را در رایانه خود دانلود می‌کنید.

تعدادی از آن‌ها را چاپ می‌کنید و سپس جوهر کارتریج چاپ تمام می‌شود. اگر آموزش شارژ کارتریج را دنبال کنید و به جای خرید کارتریج جدید، کارتریج چاپ خود را دوباره شارژ کنید، به معنای واقعی کلمه می‌توانید در جوهر پرینتر خود صرفه جویی کنید.

آموزش شارژ کارتریج

 • یک کیت پر کردن جوهر را از یک فروشگاه لوازم اداری خریداری کنید.
 • کیت، رول دستمال کاغذی و نوار شفاف خود را روی یک سطح کار، میز یا میز بزرگ و صاف جمع کنید.
 • کارتریج خالی را از چاپگر خود خارج کنید. به یاد داشته باشید که در حین کار درب یا درب چاپگر خود را ببندید.
 • هنگامی که با جوهر کثیف کار می‌کنید، دستان خود را با یک جفت دستکش پلاستیکی یکبار مصرف بپوشانید.
 • یک دستمال کاغذی بردارید و آن را دو بار از وسط تا کنید. روی دستمال کاغذی کار کنید تا نشت جوهر را بررسی کنید.
 • کارتریج خالی را روی آن قرار دهید.
 • آموزش شارژ کارتریج همراه با کیت پر کردن مجدد را بخوانید تا نحوه پر کردن نوع خاصی از کارتریج خود را بیاموزید. آموزش شارژ کارتریج شامل دستورالعمل‌های کلی است.
 • سوراخ‌های پر را در بالای کارتریج پیدا کنید. با مالیدن انگشت خود روی برچسب می‌توانید پایین بودن را احساس کنید. برخی از کارتریج‌ها بیش از یک سوراخ دارند، اما تنها یک سوراخ به مخزن جوهری می‌رسد که شما آن را پر خواهید کرد. یک اسفنج در این سوراخ وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: فعال سازی SNMP در سوئیچ سیسکو با چند راهکار ساده

آموزش شارژ کارتریج

 • از یک مداد تیز برای سوراخ کردن سوراخ‌های پرکننده در بالای کارتریج جوهر استفاده کنید یا می‌توانید برچسب بالایی را با چاقو یا پیچ گوشتی بردارید (همچنین مکان‌های صحیح را در دستورالعمل کیت پیدا خواهید کرد).
 • علاوه بر رنگ مشکی، سه رنگ جوهر وجود دارد: سرخابی، فیروزه‌ای و زرد. دستورالعمل‌های کیت را دنبال کنید تا بفهمید کدام سوراخ را باید وارد کنید یا یک خلال دندان را از سوراخ‌ها فشار دهید تا رنگ‌ها را شناسایی کنید، زیرا علائم روی کارتریج چاپگر گاهی اوقات برای فریب دادن شما با قرار دادن رنگ‌های نامناسب در جوهر کارتریج وجود دارد.
 • سوزن بلند بطری جوهر پر کردن مجدد را با نفوذ فوم به پایین کارتریج، عمیقاً در سوراخ صحیح فرو کنید. مهم است که هنگام پر کردن، هوا را به داخل فوم کارتریج فشار ندهید. یک محفظه هوا از رسیدن جوهر به سر چاپ جلوگیری می‌کند که از چاپ کارتریج جلوگیری می‌کند.
 • به آرامی جوهر را اضافه کنید. مراقب باشید بیش از حد پر نشود.
 • به محض اینکه دیدید مقداری جوهر از سوراخ خارج می‌شود، سریع آن را متوقف کنید. بدون رها کردن بطری، قبل از خارج کردن کامل سوزن، هوا را با بیرون کشیدن کمی جوهر از کارتریج جوهر به آرامی آزاد کنید.
 • کنتاکت‌های کارتریج را با دقت روی دستمال کاغذی بپوشانید، باید لکه‌ای از جوهر روی دستمال کاغذی مشاهده کنید.
 • سوراخ را با یک تکه کوچک نوار شفاف بپوشانید. (این بهتر از نقاط آب بندی موجود در کیت کار می‌کند.) مطمئن شوید که جوهر از سوراخ‌های بالایی نشتی نداشته باشد. (این جایی است که روبان شفاف راحت می‌شود.) مراقب باشید رنگ‌ها را آلوده نکنید.

آموزش شارژ کارتریج

 • مراحل 11 تا 15 را برای هر رنگ جوهر تکرار کنید.
 • پس از پر کردن مجدد هر سه رنگ، سر چاپ کارتریج را روی یک دستمال کاغذی تا شده با دقت پاک کنید (دستمال نکشید یا نمالید). ممکن است لازم باشد چندین بار این کار را انجام دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید که خونریزی قطع شود و یک نوار سه رنگ یکنواخت روی حوله ظاهر شود.
 • اگر لکه نشان می‌دهد که رنگ‌ها تغییر رنگ داده‌اند یا اصلاً تغییر رنگ داده‌اند، روی حوله کاغذی مرطوب و دوباره روی کاغذ خشک بمالید تا جوهر پخش شود.
 • کارتریج جوهر را در چاپگر تعویض کنید. هرگز کارتریج چاپ نشتی نصب نکنید.
 • فوراً چیزی، هر چیزی را فقط برای اجرای جوهر چاپ کنید. چندین صفحه آزمایشی، ترجیحاً عکس‌هایی با رنگ‌های مختلف چاپ کنید.
 • چرخه‌های تمیز کردن یا پرایمینگ چاپگر خاص خود را دنبال کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین پرینترهای سه بعدی + معرفی مدل های برتر

آموزش شارژ کارتریج


سخن آخر

در آموزش شارژ کارتریج دانستیم که می‌توانید هزینه‌های مربوط مربوط به کار با پرینتر را کاهش داده و با دانش خودتان جلو روید. نکات جالبی در این مطلب بیان شد که می‌توانید به ترتیب آن‌ها را طی کرده و با راهکارهای جالب آشنا شوید. البته باید گفت آموزش شارژ کارتریج شامل دستورالعمل‌های کلی است و احتمالا در برخی از پرینترهای خاص روال کمی متفاوت خواهد بود.

شما هم می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید. از تجربیات خود در زمینه شارژ کارتریج گفته و تکنیک‌هایی که بلد هستید را با کاربران دیگر هم به اشتراک گذارید. در بخش کامنت‌ها با ما همراه شوید.

کارتریج جوهر افشان چیست؟

پرینترهای لیزری از کارتریج‌های تونر استفاده می‌کنند که به عنوان تونر چاپگر نیز شناخته می‌شود و جوهر مبتنی بر پودر در آن‌ها به کار رفته است.

کارتریج جوهر افشان چیست؟

پرینترهای جوهر افشان فشرده هستند و هزینه کمتری نسبت به چاپگرهای لیزری و مخزن جوهر دارند. با این حال، کارتریج‌های جوهر افشان بسیار گران هستند.

کارتریج مخزن جوهر چیست؟

چاپگرهای مخزن جوهر، همان چاپگرهای جوهر قابل شارژ مجدد با هد چاپ داخلی هستند. این چاپگرها دارای مخازن جوهر یکپارچه هستند که به طور مداوم جوهر را به نازل چاپگر می‌رساند.

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.