• رها فهیمی
  نویسنده: رها فهیمی

پرینتر جوهر افشان دارای دو جنبه منفی و مثبت است و به طوری می‌توان گفت که مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان مختلف می‌تواند به فاکتورهای مختلفی بستگی داشته باشد. بنابراین، در اینجا ما نکات مختلف در این راستا پرداخته و بررسی‌های لازم را در مورد پرینترهای جوهر افشان انجام می‌دهیم.

پرینتر جوهر افشان یک سخت افزار جانبی کامپیوتر است که می‌تواند بی سیم یا با سیم به سیستم کامپیوتر متصل شود. پرینترهای جوهر افشان بیشتر در مصارف خانگی و دفاتر کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ زیرا با توجه به مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان قادر به انجام چند کاره اولیه مانند چاپ، اسکن، فتوکپی و غیره هستند.

یک پرینتر جوهر افشان که به عنوان پرینتر هد چاپ یا پرینتر DOD نیز شناخته می‌شود؛ با بیرون ریختن قطرات جوهر از یک سری نازل روی سطح یک رسانه، تصاویر یا نوشته‌هایی را ایجاد می‌کند. تصویر را می‌توان روی هر نوع کاغذ حتی مقوا، پلاستیک، فلز و غیره هم ایجاد کرد. کاربردهای مختلف در این راستا هم سبب می‌شود که مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان از چند جنبه قابل بررسی باشند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


تولید کنندگان معروف چاپگرهای جوهر افشان

 • Brother
 • Canon
 • Dell
 • Epson
 • Hewlett-Packard HP
 • Kyocera
 • Lexmark
 • OKI
 • Ricoh
 • Samsung
 • Xerox
 • XYZprinting

بیشتر بخوانید: نصب پرینترهای Canon با چند راهکار ساده

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


مکانیسم کار پرنترهای جوهر افشان

علت اصلی مشکلات پرینترهای جوهر افشان، خشک شدن جوهر در نازل هدهای چاپ است. در نتیجه، ذرات رنگ‌دانه و رنگ خشک می‌شوند و بلوک‌های جامد از جرم سخت شده را تشکیل می‌دهند که کانال‌های جوهر ریز را مسدود می‌کنند. این باعث می‌شود که قطرات جوهر اصلاً روی کاغذ فرود نیاید یا در فاصله‌ای دور از موقعیت اصلی فرود می‌آید.

پرینترهای جوهر افشان سعی می‌کنند که با بستن نازل‌های سر چاپ در زمانی که پرینتر در حال استفاده نیست، از این مشکل جلوگیری کنند. با این حال، در بسیاری از پرینترها، دهانه نازل هد چاپگر به درستی مهر و موم نشده است و باعث می‌شود که رطوبت در هوا تبخیر شده و در نهایت باعث خشک شدن جوهر شود.

بیشتر بخوانید: رک شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

برای مقابله با این مشکل، اکثر پرینترهای جوهر افشان نوعی مکانیسم تمیز کننده دارند. این مکانیسم‌ها معمولاً از یک تیغه برف پاک کن یا اسکاجی استفاده می‌کنند که در طول دوره‌های عدم فعالیت، سطح هد چاپ را جارو می‌کند. برخی از مدل‌ها حتی از سیستم خلأ استفاده می‌کنند که جوهر را از سطح هد چاپ می‌مکد.

با این حال، همه این روش‌های پاکسازی یک ویژگی مشترک دارند. در هنگام تمیز کردن هد چاپگر از جوهر زیادی استفاده می‌کنند. اگر چاپگر جوهر افشان به ندرت استفاده می‌شود، اغلب باید قبل از چاپ تمیز شود و همین سبب می‌شود که جوهر زیادی هدر رود. این مورد هم می‌تواند در مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان مورد توجه قرار گیرد.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

حجم چاپ زیاد پرینتر

در حالی که این سیستم‌ها برای کارهای چاپی کوچک به اندازه کافی خوب کار می‌کنند، اما برای چاپ‌های طولانی کوتاهی می‌کنند.

در بررسی مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان، این پرینترها اغلب به طور قابل توجهی کندتر از پرینترهای لیزری هستند و از سوی دیگر، اغلب از جوهر رنگی حتی زمانی که فقط یک برگه متن را چاپ می‌کنند؛ استفاده می‌کنند. در نتیجه، قیمت هر صفحه برای پرینترهای جوهر افشان معمولاً گران‌تر از پرینترهای لیزری است.

مقرون به‌صرفه‌بودن، انعطاف پذیری و سایر مزایای پرینترهای جوهر افشان

مقرون به‌صرفه‌بودن یکی از مزیت‌های اصلی پرینترهای جوهر افشان نسبت به پرینترهای لیزری است. اکثر پرینترهای جوهر افشان ارزان و آسان برای استفاده هستند. آن‌ها باقیمت‌های بسیار ارزان در دسترس هستند. از سوی دیگر، پرینترهای جوهر افشان از پرینترهای لیزری تطبیق‌پذیرتر هستند؛ زیرا می‌توانند تقریباً بر روی هر نوع ماده‌ای چاپ کنند.

یکی دیگر از مزایای پرینترهای جوهر افشان این است که اندازه و کارایی متفاوتی دارند. پرینترهای خانگی معمولاً کوچک‌تر و سبک‌تر از چاپگرهای اداری هستند. مدل‌های صنعتی معمولاً بزرگ‌تر از مدل‌های تجاری هستند. این بدان معناست که چاپگر خانگی می‌تواند قابل حمل تر باشد؛

اما مدل صنعتی می‌تواند سرعت چاپ یا وضوح بالاتری داشته باشد. یکی دیگر از مزایای پرینترهای جوهر افشان برتری آنها در چاپ عکس است. به خصوص وقتی صحبت از شیب رنگ و عکس‌های براق می‌شود؛ پرینترهای عکس با فناوری جوهر افشان و کاغذ عکس خاص امتیاز بهتری نسبت به چاپگرهای لیزری رنگی خواهند داشت.

در نهایت، پرینترهای جوهر افشان مانند سایر فرایندهای چاپ از مواد شیمیایی خطرناک استفاده نمی‌کنند و آن‌ها را از خطرات بهداشتی و ایمنی دور می‌کند. به‌عنوان‌مثال، پرینترهای لیزری اغلب باعث ایجاد سطح بالایی از گردوغبار ریز از تونر می‌شوند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پرینتر در سال ۲۰۲۲ + معرفی آن‌ها

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


پرینتر جوهر افشان چیست؟

امروزه پرینترها به بخش مهمی از تجارت تبدیل شده‌اند. اسناد آنلاین متعددی در کنار گزینه‌های آفلاین وجود دارند که ممکن است چندین بار نیاز به پرینت گرفتن از آن‌ها داشته باشید. پرینتر جوهر افشان همان‌طور که از نام‌شان پیداست، نوعی پرینتر هستند که با دفع مقادیر زیادی قطرات جوهر روی کاغذ کار می‌کنند.

بسته به قابلیت‌ها و همچنین مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان، مجموعه‌های مختلفی از پرینترهای جوهر افشان وجود دارد.

کاربرد پرینتر جوهر افشان

امروزه پرینترهای جوهر افشان به عنوان یک دستگاه چندمنظوره با اسکن، چاپ و کپی کار می‌کنند. این دستگاه‌ها برای فرایند چاپ از کارتریج‌هایی که حاوی جوهر هستند، استفاده می‌کنند. در چند سال گذشته، پیشرفت‌هایی در پرینترهای جوهر افشان از نظر سرعت و کیفیت انجام شده است.

علیرغم اینکه پرینترهای لیزری بیشتر در محیط‌های کاری ترجیح داده می‌شوند؛ هنوز هم برخی از مشاغل هستند که از پرینترهای جوهر افشان استفاده می‌کنند. بسته به سطح کار خود می‌توانید به مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان توجه کرده و به سراغ خرید آن‌ها بروید.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

پرینتر جوهر افشان چگونه کار می‌کند؟

در هنگام ساخت پرینتر جوهر افشان دو فناوری توسط تولیدکنندگان پرینتر استفاده می‌شود. در زیر هر یک را توضیح خواهیم داد.

 • حباب حرارتی
 • پیزوالکتریک

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کیبورد گیمینگ

حباب حرارتی: این تکنیک بیشتر توسط شرکت‌های Canon و HP استفاده می‌شود. در این فناوری، گرما توسط مقاومت‌های کوچک تولید می‌شود و سپس این گرما امکان تبخیر جوهر را برای ایجاد حباب فراهم می‌کند. هنگام خرج کردن حباب، جوهرهای کمی از نازل خارج می‌شود و روی صفحه قرار می‌گیرد و زمانی که حباب فرو می‌ریزد خلأ ایجاد خواهد شد. در ادامه پرینتر از طریق کارتریج، جوهر بیشتری را روی هد چاپ قرار می‌دهد. این هد چاپ شامل 300 تا 600 نازل کوچک است و همه نازل‌ها اجازه می‌دهند که قطرات به طور هم‌زمان شلیک شوند.

پیزوالکتریک: این تکنیک توسط اپسون اختراع شده و از کریستال‌های پیزو برای این منظور استفاده می‌شود. کریستال در قسمت پشتی مخزن جوهر هر نازل قرار می گیرد. کریستال بار الکتریکی کوچک را می‌گیرد و سپس به ارتعاش در می‌آید. در حالی که کریستال به سمت داخل می‌لرزد؛ اجازه می‌دهد تا مقدار کمی جوهر خارج شده از نازل را فشار دهید. هنگامی که نازل به سمت بیرون می‌لرزد؛ جوهر بیشتری را به داخل مخزن می‌کشد تا جوهر پاشیده شده را جایگزین کند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

اجزای پرینتر جوهر افشان با عملکرد آنها

برخی از قسمت‌های داخلی پرینتر جوهر افشان وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا پرینت را به راحتی تولید کنید. در زیر هر یک را توضیح خواهیم داد.

هد چاپ: این قسمت اصلی پرینتر جوهر افشان است؛ زیرا این هد چاپ دارای یک سری نازل است که اجازه می‌دهد قطره جوهر را روی کاغذ بپاشید تا به چاپ برسد.

کارتریج جوهر: کارتریج جوهر بسته به نوع ساخت و مدل پرینتر جوهر افشان استفاده می‌شود. کارتریج جوهر در چندین ترکیب مانند کارتریج‌های مشکی و رنگی جداگانه موجود است و رنگ و مشکی در یک کارتریج موجود است.

موتور پله‌ای: موتور پله‌ای اجازه می‌دهد تا سر چاپ را به جلو و عقب در سراسر صفحه حرکت دهد.

چرخ‌دنده‌های پلاستیکی: چرخ دنده‌های پلاستیکی توسط موتور پله‌ای الکتریکی کار می‌کنند در حالی که می‌توانند غلتک‌ها را بچرخانند که صفحه از طریق پرینتر جلو می‌رود.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

تسمه: تسمه پرینتر جوهر افشان اجازه می‌دهد تا سر چاپ را به موتور پله‌ای متصل کنید.

نوار تثبیت کننده: نوار تثبیت کننده به چاپ سر کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که فعالیت‌ها دقیق و قابل کنترل هستند.

چرخ‌های میخ‌دار: چرخ‌های میخ‌دار در جلوی چاپگر تعبیه شده‌اند که اجازه می‌دهد از صفحه محافظت کرده و آن را با دقت بچرخاند.

غلتک‌های پلاستیکی و لاستیکی: این غلتک‌ها به چسباندن کاغذ کمک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انواع سوئیچ های سیسکو + معرفی کامل

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


مزایای پرینتر جوهر افشان

هزینه اولیه

هزینه اولیه چاپگر جوهر افشان واقعاً ارزان است. با کمال تعجب پرینترهای جوهر افشان ارزان قیمت قادر به تولید تصاویر با کیفیت عالی هستند. حتی یک پرینتر جوهر افشان چندمنظوره نیز هزینه کمتری نسبت به پرینترهای لیزری با همان ظرفیت دارد.

اگر قیمت مورد توجه کاربران باشد؛ پرینترهای جوهر افشان با توجه مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان که دارد؛ گزینه مناسبی خواهند بود.

برای کارهای اداری، شرکت‌ها می‌توانند چندین پرینتر جوهر افشان را با قیمت ارزان‌تر خریداری کنند. بنابراین با صرفه جویی در زمان، کارکنان می‌توانند به طور کلی بهره وری خود را افزایش دهند. بنابراین، پرینتر جوهر افشان به دلیل نگرانی از قیمت کمتر، بهترین انتخاب برای کاربر است.

به دلیل مقرون به‌صرفه‌ بودن، پرینتر جوهر افشان در شرکت‌های خانگی و کوچک استفاده می‌شود و به صرفه جویی در وقت کارکنان و همچنین افزایش بهره وری آنها کمک خواهند کرد.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

کیفیت

کارتریج‌های جوهر افشان دارای رنگ‌ دانه بالایی هستند. از آن‌جایی که فناوری جوهر در پشت پرینتر جوهر افشان استفاده می‌شود، در مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان می‌توان به این نکته اشاره کرد که آن‌ها می‌توانند خروجی با کیفیتی را برای تصاویر و همچنین متون ارائه دهند.

پرینترهای جوهر افشان به دلیل جزئیات ظریف و روان‌تر برای چاپ عکس با وضوح بالا توصیه می‌شوند. در واقع می‌توان گفت دلیل اصلی استفاده از پرینتر جوهر افشان، گرفتن عکس و متن با کیفیت است. چنین پرینترهایی در وضوح ۱۴۴۰ در ۱۴۴۰ دی پی آی (نقطه در اینچ) فعال می‌شوند و بنابراین توانایی ارائه بهتر و دقیق‌تر تصویر را با سایه دهی بهتر و بازتولید رنگ‌ها خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: رایزر کارت گرافیک چیست؟ + نگاه ویژه به آن

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

زمان راه اندازی

برخلاف پرینترهای لیزری، یک پرینتر جوهر افشان نیازی به زمان Wake Up ندارد. به این معنی که قبل از شروع چاپ نیازی به گرم کردن پرینتر نخواهید داشت و به محض روشن شدن پرینتر، می‌توانید شروع به چاپ کنید.

اندازه فیزیکی

برخلاف پرینترهای لیزری که فضای بسیار بیشتری را اشغال می‌کنند؛ پرینتر جوهر افشان از نظر اندازه بسیار فشرده هستند که نکته قابل توجهی در مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان محسوب می‌شود. حتی نسخه‌های پیشرفته پرینترهای جوهر افشان نیز به فضای کمی نیاز دارند. اگر فضای کار تمام شود؛ پرینترهای جوهر افشان گزینه ایده آلی برای استفاده خواهند بود.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

قابل حمل بودن

همه پرینترهای جوهر افشان دارای وزن سبک بوده و دستگاهی هستند که قابلیت اتصال و پخش را هم می‌توانند داشته باشند. این موارد در مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان اهمیت داشته و رتبه بهتری را برای یک پرینتر به همراه دارد. این باعث می‌شود این قبیل پرینترها برای محیط کار خانگی و اداری قابلیت حمل بیشتری داشته باشند. آن‌ها را می‌توان به‌راحتی به مکان‌هایی که کاربر می‌خواهد منتقل کرد.

بیشتر بخوانید: فرق مودم و روتر؛ ابزارهایی برای دسترسی به اینترنت

بی سروصدا بودن

در مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان، سر و صدای دستگاه هم قابل توجه است. پرینترهای جوهر افشان با تولید صداهای بلند، هیچ گونه مزاحمتی برای محیط کار ایجاد نمی‌کنند. آن‌ها در حین عملیات، بسیار بی صدا هستند؛ حتی پرینترهای ماتریس نقطه‌ای هم صدای بیشتری نسبت به پرینترهای جوهر افشان تولید می‌کنند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


معایب پرینتر جوهر افشان

سرعت

در مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان می‌توان به این اشاره کرد که از آن‌جایی که پرینترهای جوهر افشان برای چاپ با حجم کم طراحی شده‌اند؛ از سرعت پایین رنج می‌برند. هنگام چاپ اسناد بزرگ، باید مدت زیادی صبر کنید. هنگامی که اسناد رنگی را چاپ می‌کنید این حتی بدتر است.

دوام

جدا از اشاره به مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان باید گفت که پرینترهای جوهر افشان برای چاپ با حجم بالا طراحی نشده‌اند. علاوه بر این، دوام کمتری نیز دارند. هد چاپ موجود در چاپگر جوهر افشان مستعد آسیب است. اگر قسمت جداگانه‌ای از چاپگر خراب شود؛ به جای تعمیر قطعه آسیب دیده، خرید پرینتر جدید ارزان‌تر است.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

نگهداری

مشکل اصلی که بیشتر پرینترهای جوهر افشان با آن مواجه هستند؛ گرفتگی جوهر است. حتی اگر پرینترهای جوهر افشان به چرخه‌های تعمیر و نگهداری خودکار مجهز هستند؛ کارتریج‌ها باید مرتباً تعویض شوند. برخی از شرکت‌ها هستند که فرایند پر کردن کارتریج را بدون تعویض آنها انجام می‌دهند. اما هنوز هم این ممکن است زمان معقولی طول بکشد.

بیشتر بخوانید: معایب لپ تاپ مایکروسافت و هر آن‌چیزی که از سرفیس می‌دانیم

هزینه کارتریج

قیمت دستگاه قسمت مهمی در مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان است. اگرچه هزینه اولیه در پرینتر جوهر افشان بسیار کم است؛ هزینه‌های اضافه کاری می‌تواند افزایش یابد. این امر به ویژه در مورد کارتریج‌های جوهر صادق است. از آن‌جایی که نیاز به تعویض مکرر دارد؛ هزینه کلی می‌تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد. این هزینه حتی بیشتر از هزینه یک پرینتر می‌تواند باشد.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

لکه‌ها

ماده‌ای به‌نام جوهر آبی در پشت پرینتر جوهر افشان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این جوهر حساسیت زیادی نسبت به آب دارد و این بدان معنی است که به کمی زمان برای خشک شدن نیاز خواهد داشت. اگر آب قبل از خشک شدن با جوهر تماس پیدا کند باعث ایجاد لکه می‌شود.


مقایسه پرینتر جوهر افشان با لیزری

چاپ جوهر افشان با انداختن لکه‌هایی از جوهر روی کاغذ، تصویر دیجیتالی ایجاد می‌کند. پرینترهای لیزری با اسکن پرتو لیزر در سراسر گیرنده‌های نوری، تصاویر دیجیتالی تولید می‌کنند. ما برخی از جوانب مثبت و منفی پرینترهای جوهر افشان در مقابل لیزری را در زیر بررسی کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم که انتخاب بهتری در زمینه خرید پرینتر برای خانه یا محل کار خود داشته باشید.

به لطف در دسترس‌ بودن آسان و هزینه راه اندازی کم و همچنین مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان، امروزه اکثر خانواده‌ها از پرینترهای جوهر افشان برای چاپ روزمره خود استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

پرینترهای لیزری حتی مدل‌های رنگی اکنون با قیمت‌ها و اندازه‌های مناسب برای یک خانه یا دفتر کوچک در دسترس هستند. برای تعیین مناسب بودن خرید پرینتر لیزری، باید میزان استفاده از پرینتر را برای خود تجزیه و تحلیل کنید. پرینترهای جوهر افشان از کارتریج‌های جوهر مایع استفاده می‌کنند و این در حالی است که پرینترهای لیزری از جوهر یا تونر مبتنی بر پودر بهره می‌برند.

پرینترهای لیزری معمولاً سریع‌تر هستند و تصاویر با کیفیت بالاتری تولید می‌کنند. پرینترهای جوهر افشان ارزان‌تر از پرینترهای لیزری هستند؛ اما نیاز به تعویض مکرر کارتریج جوهر دارند که به نوبه خود هزینه‌های جاری پرینتر را بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دوربین برای عکاسی از طبیعت


 پرینترهای لیزری مناسب برای چاپ سیاه و سفید

اگر به دنبال پرینتر برای دفتر کار هستید که فقط سیاه و سفید چاپ می‌کند، همیشه باید از پرینتر لیزری استفاده کنید. جدا از هزینه‌های چاپ قابل توجه کمتر در هر صفحه در مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان کیفیت چاپ اغلب بهتر است. تجربیات در رابطه با پرینترهای جوهر افشان تا کنون بسیار ساده بوده است.

هر زمان که نیاز دارید چاپ کنید؛ پرینتر اغلب می‌خواهد ابتدا خودش را تمیز کند. مشکل دیگر این بود که پرینتر جوهر افشان HP در صورتی که فقط یک رنگ خالی بود؛ چاپ را متوقف می کند. حتی اگر می خواهید متن سیاه و سفید را چاپ کنید؛ این اتفاق می افتاد.

با توجه به مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان پرینترهای لیزری نیز بسیار قابل‌اعتمادتر هستند و برای چاپ‌های بزرگ مناسب‌تر هستند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


مزایای پرینتر جوهر افشان

 • بهترین گزینه برای عکس‌ها و اسناد سنگین

پرینترهای جوهر افشان نسبت به پرینترهای لیزری کار بهتری در ترکیب رنگ‌های صاف انجام می‌دهند.

 • هزینه راه اندازی پایین

پرینترها نسبت به پرینترهای لیزری ارزان‌تر هستند و کارتریج‌های جوهر افشان ارزان‌تر از کارتریج‌های تونر هستند.

 • قابل استفاده در انواع کاغذ

جوهر افشان‌ها می‌توانند روی انواع مختلفی از کاغذ چاپ کنند، از جمله می‌توانیم به کاغذ عکس براق، لوازم التحریر بافت دار و حتی برخی پارچه‌ها اشاره کنیم.

 • این پرینترها زمانی برای گرم کردن نیاز ندارند.
 • قابلیت استفاده مکرر

کارتریج‌های جوهر افشان را می‌توان دوباره پر کرد و دوباره استفاده کرد که باعث کاهش ضایعات و صرفه جویی در هزینه می‌شود.

 • پرینترهای جوهر افشان نسبت به پرینترهای لیزری کوچک‌تر، سبک‌تر و راحت‌تر نگهداری می‌شوند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


معایب پرینتر جوهر افشان

 • جوهر استفاده شده در این نوع پرینترها گران است.
 • جوهر این دستگاه‌ها مبتنی بر آب است و بنابراین چاپ‌ها در معرض آسیب آب و محو شدن هستند.
 • کارتریج‌های جوهر نیاز به تمیز کردن مکرر دارند. اگرچه پرینترها این تعمیر و نگهداری را به صورت خودکار انجام می‌دهند، اما جوهر زیادی را هدر می‌دهند.
 • پرینترهای جوهر افشان سریع‌تر می‌شوند، اما در مقایسه با چاپ لیزری هنوز بسیار کند هستند. حجم بالا یک چالش با جوهر افشان است.
 • برخی از پرینترهای جوهر افشان در صورت چاپ روی کاغذ اداری ساده، متن خاکستری و مبهم تولید می‌کنند.
 • پرینترهای جوهر افشان برای مصارف خانگی دارای سینی‌های کاغذی با ظرفیت کم در حدود 50 تا 100 برگ هستند. سینی‌های خروجی تقریباً وجود ندارند. اگر زیاد چاپ می‌کنید ممکن است مشکل ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مانیتور برای کارهای گرافیکی

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


مزایای پرینترهای لیزری

 • پرینترهای لیزری می‌توانند سریع‌تر از پرینترهای جوهر افشان چاپ کنند. اگر چند صفحه را در یک زمان چاپ کنید، خیلی مهم نیست، اما کاربران با حجم بالا تفاوت زیادی را متوجه خواهند شد.
 • پرینترهای لیزری متن سیاه و سفید کاملی را تولید می‌کنند. اگر کارهای چاپی شما عمدتاً متنی با گرافیک‌های گاه به گاه است، لیزر راه حلی است. پرینترهای لیزری همچنین فونت‌های کوچک و خطوط ظریف را به مراتب بهتر از جوهر افشان مدیریت می‌کنند.
 • پرینترهای لیزری برای انجام کارهای چاپی با حجم بالا آمادگی بهتری دارند.
 • مقایسه قیمت به قیمت

پرینترهای لیزری را نسبت به چاپگرهای جوهر افشان برای اسنادی که از نظر گرافیکی پیچیده نیستند؛ ترجیح می‌دهد. کارتریج‌های تونر لیزری اگرچه گران‌تر هستند، نسبت به هزینه‌شان نسبت به کارتریج‌های جوهر افشان، ورق‌های بیشتری چاپ می‌کنند و ضایعات کمتری دارند.

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان


معایب پرینترهای لیزری

 • اگرچه پرینترهای لیزری سریع‌تر کار می‌کنند، اما گرم شدن آنها زمان می‌برد.
 • اگرچه تونر در دراز مدت ارزان‌تر است، هزینه‌های اولیه برای چاپ لیزری بیشتر است.
 • نشت تونر می‌تواند یک کابوس باشد.
 • پرینترهای لیزری نمی‌توانند انواع کاغذ یا مواد چاپی مانند جوهر افشان را مدیریت کنند. هیچ چیز حساس به گرما را نمی‌توان از طریق آنها عبور داد.
 • پرینترهای لیزری خانگی می‌توانند گرافیک‌های ساده را مدیریت کنند، اما عکس‌های صاف یک چالش هستند. اگر می‌خواهید عکس‌ها را چاپ کنید، به سراغ جوهر افشان بروید.
 • تعدادی پرینتر لیزری فشرده در بازار وجود دارد، اما به طور کلی، پرینترهای لیزری بزرگ‌تر و سنگین‌تر از همتایان جوهر افشان خود هستند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مودم ADSL

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان

تصمیم گیری در مورد چاپ جوهر افشان در مقابل لیزر به این بستگی دارد که می‌خواهید چه چیزی را چاپ کنید و چه مقدار از آن را چاپ کنید. کارهای کوچک و سنگین، مانند عکس‌های خانوادگی و پروژه‌های مدرسه، برای چاپ جوهر افشان سبک و کم هزینه مناسب‌تر هستند.

اما اگر حجم زیادی از اسناد مبتنی بر متن را در دفتر کار خانگی خود مدیریت می‌کنید، پرینتر لیزری برای درازمدت انتخاب اقتصادی‌تری است. با توجه به مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان و لیزری و کاربرد آن‌ها باید توجه کنید که کدام بهتر است.

بیشتر بخوانید: انواع فیلامنت پرینت سه بعدی + راهنمای خرید فیلامنت


سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم که نکاتی را در مورد مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان با شما در میان گذاریم. هر کدام از نکات مطرح شده تعیین می‌کنند که در چه شرایطی می‌توانید به سراغ این پرینترها رفته و در چه شرایطی باید گزینه‌های لیزری را ترجیح دهید.

انتخاب با خود شما است و می‌توانید نظرات خود را در این زمینه با ما در میان گذارید. شما از بین پرینترهای جوهر افشان و لیزری کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ از دلیل انتخاب خود برای ما بگویید. در بخش کامنت‌ها با ما در ارتباط باشید.

پرینتر جوهر افشان چیست؟

. پرینتر جوهر افشان همان‌طور که از نام‌شان پیداست، نوعی پرینتر هستند که با دفع مقادیر زیادی قطرات جوهر روی کاغذ کار می‌کنند

مزایای پرینتر جوهر افشان چیست؟

مزایای پرینتر جوهر افشان شامل هزینه اولیه، کیفیت، زمان راه اندازی، اندازه فیزیکی، قابل حمل بودن و بی سروصدا بودن می شود.

معایب پرینتر جوهر افشان چیست؟

از معاین پرینتر جوهر افشان میتوان سرعت، دوام، نگهداری، هزینه کارتریج و لکه‌ها را نام برد

شما میتوانید برای خرید و خواندن مقاله های بیشتر به فروشگاه مقداد آی تی و مجله مقداد آی تی مراجعه کنید.